Miesto realizácie: ZŠ Golianova 8, Banská Bystrica
Časové ohraničenie: január 2011 – jún 2011
Cieľová skupina: žiaci 6.C, 6.D a 7.C, 7.D (cca 20 žiakov)
Spôsob výberu do skupiny: realizujú lektori v spolupráci s Mgr. Sekerešovou – koordinátorka prevencie v ZŠ
Lektori: Mgr. Lucia Kavická, psychologička, CPPPaP BB
Mgr. Katarína Pecková, sociálna pedagogička CPPPaP BB
Cieľ vzdelávania: vyškoliť skupinu žiakov ZŠ Golianova, ktorí v rámci filozofie vzdelávania PEER TO PEER (rovesník rovesníkovi) budú realizovať besedy pre žiakov nižších ročníkov ako súčasť prevencie drogových závislostí.
Charakter vzdelávania: vzdelávanie je realizované v rámci 6 tematických blokov po 4 vyučovacích hodinách, každé dva týždne (4., 5., 6. a 7. hodina). Využívajú sa najmä formy a metódy zážitkového učenia, pričom každý blok zahŕňa aj teoretický vstup k danej problematike.
Priebeh aktivít v šk. roku 2010/2011
11.1.2011 -28.2.2011 – nábor a výber žiakov vyššie uvedených ročníkov v spolupráci s Mgr. Sekerešovou.
Priebeh vzdelávania:
1. blok – úvodné stretnutie skupiny, motivácia účastníkov, prečo je výhodné byť zdravý, čo je to závislosť a ako sa prejavuje a pod.
2. blok – závislosť od tabaku, preventívne aktivity
3. blok – závislosť od alkoholu, preventívne aktivity
4. blok – závislosť od nelegálnych drog, spôsoby odmietania drogy
5. blok – lektorské zručnosti I., nácvik vstupov do tried
6. blok – lektorské zručnosti II., nácvik preventívnych besied v triedach
(dátumy stretnutí uvedieme po dohode so školou)
Šk. rok 2011/2012 – realizácia besied vyškolenými peer - aktivistami v jednotlivých triedach na školách, organizačne zabezpečená Mgr. Sekerešovou.
Cieľovou skupinou sú žiaci 2.stupňa ZŠ. Besedy sú interaktívne, na prvých besedách by mal byť v triede prítomný lektor peer programu, na ďalších koordinátor programu na škole, aby mohli v prípade potreby poskytnúť radu a usmerniť peer – aktivistov, resp. zasiahnuť do priebehu besedy, ak sa bude uberať nežiaducim smerom.
V jednej triede sa odporúča zrealizovať minimálne dve besedy, pričom každá z nich je zameraná na jeden tematický blok (závislosť od tabaku alebo alkoholu), ideálny čas trvania jednej besedy sú 2 vyučovacie hodiny.
Šk. rok 2011/2012 – realizácia supervíznych stretnutí podľa potreby