Predmet INFORMATIKA 2.stupeň

Technológie majú potenciál odstraňovať prekážky

študentom aj pedagógom kdekoľvek na  svete.

Počítače a internet sú vynikajúcim prostriedkom na rozvíjanie tvorivého myslenia a schopnosti orientovať sa v spleti informácii. Stávajú sa neodmysliteľnou súčasťou každodenného života a ich ovládanie sa pomaly priraďuje k základným zručnostiam rovnako ako písanie a čítanie.

Informatika ako samostatný predmet má dôležité postavenie vo vzdelávaní, pretože podobne ako matematika rozvíja myslenie žiakov, ich schopnosť analyzovať a syntetizovať, zovšeobecňovať, hľadať vhodné stratégie riešenia problémov a overovať ich v praxi.

Na našej škole sa vyučuje informatika od 3. do 9. ročníka.

Na druhom stupni žiaci pracujú s e-učebnicou Akadémia Alexandra, dokážu samostatne pracovať s internetom, učia sa množstvo užívateľských programov, tvorbu prezentácii a vlastnej webovej stránky...

Škola má štyri počítačové učebne. Ďalšie počítače sú v kabinetoch, odborných učebniach a v triedach. Všetky počítače sú zapojené v sieti a pripojené na internet.

Cieľom predmetu informatika je viesť žiakov k presnému vyjadrovaniu myšlienok, postupov a k efektívnemu využívaniu prostriedkov informačnej civilizácie  s rešpektovaním právnych a etických zásad.

Výchovno-vzdelávací proces na 2. stupni základnej školy smeruje k tomu, aby žiaci:

• pochopili sociálne, etické a právne aspekty informatiky.
  • naučili sa rešpektovať intelektuálne vlastníctvo a autorstvo informatických produktov, systémov a aplikácií ,
  • rozumeli rizikám na internete, dokázali sa im brániť a riešiť problémy, ktoré sa vyskytnú,
  • poznali, ako informatika ovplyvnila spoločnosť,
  • komunikovali a spolupraovali prostredníctvom digitálnych technológií, získavali potrebné informácie na webe,