Slovenský jazyk a literatúra
Hodnotenie žiakov v predmete SJL 2.stupeň
Hodnotenie 2.stupeň
Hodnotenie žiakov v predmete SJL 2.stupeň
Výsledné hodnotenie v predmete sa určuje na základe čiastkového hodnotenia a klasifikácie, ktoré sa vykonáva priebežne počas celého klasifikačného obdobia. Na hodinách SJL sú žiaci hodnotení na základe týchto kritérií:
Diktáty a pravopisné cvičenia v 5. až 9. ročníku: 0 – 1 chyba = 1
2 – 3 chyby = 2
4 – 7 chýb = 3
8 – 10 chýb = 4
11 – viac chýb = 5
Školské /slohové/ písomné práce: klasifikujú sa jednou známkou podľa kritérií inovovaného ŠVP
Ďalšie písomné prejavy žiakov /bleskovky, písomky, testy/ : 100 – 90% = 1
89 – 75% = 2
74 – 50% = 3
49 - 30% = 4
29 - 0% = 5
3 razy neurobená d.ú. zo SJ = nedostatočný
3 razy neurobená d.ú. z LIT = nedostatočný
3 razy neurobená d.ú. zo SLOHU = nedostatočný
Neurobená d.ú. = aj zabudnutý zošit, ak bola zadaná d.ú.
Každá neurobená d.ú. je zaznamenaná formou poznámky do predmetu SJL v Edupage.
Súčasťou hodnotenia je aj aktivita žiaka na hodinách (úplnosť poznámok v zošitoch, ich úhľadnosť a pravopis), príprava na hodiny (domáce úlohy), účasť a úspešnosť na predmetových súťažiach. Aritmetický priemer známok nie je jediným určujúcim faktorom pri polročnej, koncoročnej klasifikácii. Hodnotenie dotvára aj vzťah žiaka k predmetu a povinnostiam. Známky nemajú rovnakú váhu. Najväčšiu váhu majú známky z veľkých písomných prác a testov (napr. polročných, výstupných), o niečo menšiu váhu majú kontrolné diktáty. Nasledujú bleskovky spolu s ústnymi odpoveďami a slohovými písomnými prácami. Najmenšiu váhu majú samostatné práce, básne a domáce úlohy. Vyučujúci vždy oznamuje termín veľkých písomných prác a slohových písomných prác trvajúcich celú vyučovaciu hodinu. Presný termín bleskoviek a kontrolných diktátov neoznamuje. Ak žiak absentuje na vyučovaní v čase písania veľkej písomnej práce, písomku si napíše na nasledujúcej vyučovacej hodine, resp. pri dlhšej absencii po dohode s vyučujúcim, v náhradnom termíne. Ak žiak absentuje na vyučovaní v čase písania kontrolného diktátu, vyučujúci ho na nasledujúcej vyučovacej hodine, resp. pri dlhšej absencii po dohode s ním, môže preskúšať z daného pravopisného javu.
Žiak je povinný každú písomku resp. diktát písať perom, ktoré je negumovateľné.
Interné nariadenie pre písomné prejavy žiakov 5. až 9. ročníka:
Žiak 5. až 9. roč. je povinný písať písomné prejavy v predmete SJL (diktáty, školské písomné práce, pravopisné cvičenia, bleskovky) písaným písmom /inovovaný ŠVP pre 1. stupeň/.
Písomky, okrem sloh. prác, štvrťročných, polročných, trištvrteročných a výstupných písomných prác a diktátov, posielame po žiakoch zákonným zástupcom. Žiaci si písomky vliepajú do zošitov. Diktáty, štvrťročné, polročné, trištvrteročné a výstupné písomné práce a sloh. práce sú k nahliadnutiu u vyučujúcich. V prípade záujmu o nahliadnutie je potrebné dohodnúť si vopred s vyučujúcim termín a čas stretnutia.
Striedanie zložiek v predmete SJL platné len pre 7. ročník:
A týždeň /párny/: G, L, G, L
B týždeň /nepárny/: G, L, G, SLOH