Matematika
Hodnotenie žiakov v predmete matematika 2. stupeň
Hodnotenie 2.stupeň
HODNOTENIE ŽIAKOV V PREDMETE MATEMATIKA 2.stupeň
Výsledné hodnotenie v predmete sa určuje na základe čiastkového hodnotenia a klasifikácie, ktoré sa vykonáva priebežne počas celého klasifikačného obdobia. Hodnotiť žiakov budeme kombinovane – hodnotenie percentami (písomné skúšanie) a hodnotenie známkou (ústne skúšanie). Na hodinách matematiky sú žiaci hodnotení na základe týchto kritérií:
Písomné skúšanie (bleskovky, písomky, testy): 100 – 90% 1
89 – 75% 2
74 – 50% 3
49 – 30 % 4
29 – 0 % 5
Súčasťou hodnotenia je aj aktivita žiaka na hodine, príprava na hodinu ( domáce úlohy ), riešenie matematických súťaží a olympiády.
Známky nemajú rovnakú váhu. Najväčší význam (váhu) majú známky zo vstupného, výstupného, polročného testu a úspešné riešenie matematických súťaží. Ďalej sú to písomky po tematických celkoch. Najmenšiu váhu majú bleskovky, známky z domácich úloh, aktivita na hodine.
Trikrát zabudnutá domáca úloha (počíta sa aj zabudnutý zošit s DÚ) je hodnotené známkou nedostatočný.
Každý žiak je povinný napísať všetky písomky a testy, okrem bleskoviek. Ak je žiak v danom čase neprítomný, napíše si písomku v náhradnom termíne buď najbližšiu nasledujúcu hodinu alebo po dohode s vyučujúcim.
Ak žiak do stanoveného termínu napr. neodovzdá zadanie a učiteľ mu napíše známku 5, je možné v prípade splnenia úlohy len dopísať opravenú známku nie mazať zadanú známku.
Žiak je povinný každú písomku písať perom, ktoré sa nedá gumovať.
Bleskovky posielame domov k nahliadnutiu zákonným zástupcom. Ostatné písomné práce sú k nahliadnutiu u vyučujúceho.
Aritmetický priemer známok nie je určujúci pri polročnej a koncoročnej klasifikácii. Pri klasifikácii žiaka na vysvedčení pedagóg hodnotí prácu žiaka za celé klasifikované obdobie komplexne (z hľadiska učebných štandardov) a individuálne (z hľadiska osobnostných charakteristík žiaka).
Pri polročnej a koncoročnej klasifikácii dotvára hodnotenie aj vzťah k predmetu a povinnostiam.
Aké praktické zručnosti by mala dnešným deťom dať matematika?
Predovšetkým schopnosť používať „zdravý rozum“. Vedieť sa pýtať, premýšľať, diskutovať. Mala by ich naučiť riešiť problémy.