Projekty
Dosť bolo kyberšikany
Dosť bolo kyberšikany
Kyberšikanovanie realizuje agresor na svojej obeti. Súčasťou celého prípadu môže byť aj svedok.
Kyberšikanovanie je úmyselné ubližovanie iným prostredníctvom internetu.
Je to opakované a zámerné správanie, ktorého cieľom je vysmievať sa, ubližovať niekomu, ponižovať ho.
Zahŕňa zneužívanie mobilu, smartfónu, tabletu, notebooku, PC alebo akejkoľvek modernej technológie s prístupom na internet za účelom nefyzického ublížovania iným.
Problematika kyberšikanovania je nesmierne zložitá. Často zasahuje do právnej alebo psychologickej oblasti.
Za systémové aktivity školy v oblasti prevencie kyberšikanovania zodpovedá riaditeľ školy a zodpovedný pedagogický zamestnanec Mgr. Zlatica Zupková. Predovšetkým vytvárajú v škole pozitívne prostredie, podporujú vznik prosociálnych vzťahov, a to nie len na úrovni žiak – pedagóg, ale aj na úrovniach žiak - žiak, pedagóg - pedagóg.
Na vytvorenie takéhoto prostredia v škole, sú v školskom poriadku určené jasné pravidlá a sankcie za ich porušovanie. Sú určené zásady a pravidlá používania informačno - komunikáčných technológii (mobilných telefónov, tabletov, počítačov a iných komunikačných technológií) v priestoroch školy. V internom predpise školy sú takisto rozpracované podrobnosti prevencie a riešenia šikanovania žiakov. V rizikových situáciách je zabezpečený v súlade s pracovným poriadkom školy zvýšený dozor pedagogických zamestnancov cez prestávky, pred začiatkom vyučovania, po jeho skončení a v čase mimo vyučovania, najmä v priestoroch, kde k šikanovaniu už došlo alebo by k nemu mohlo dochádzať. Sú jasne stanovené takisto spôsoby a procesy oznamovania a preverovania kyberšikany.
Prevencia kyberšikanovania
Z dôvodu, aby sme kyberšikane zabránili a vyhli sa tak jej možným negatívnym následkom, je potrebné sa venovať prevencii jej vzniku. Existuje niekoľko metód a nástrojov, vďaka ktorým je možné šikanózne správanie vo virtuálnom prostredí identifikovať a zabrániť jeho rozvoju už v počiatočných štádiách. Úloha prevencie by mala spočívať vo zvýšení povedomia o problematike kyberšikany a jej rizikových dopadov na spoločenské uplatnenie, zdravie a život človeka. Keďže kyberšikanovanie je predovšetkým o vzniku negatívnych vzťahov, práve vzťahy a snaha o ich vytváranie v pozitívnom zmysle by mali byť prioritou.
Osvojenie si vedomostí o tejto problematike je len jednou z častí boja proti kyberšikane. Základ prevencie proti kyberšikanovaniu tvorí osvojenie a zlepšenie si sociálnych zručností a komunikácie. Je potrebné spoznať svoje emócie, prežívanie rôznych životných situácii a naučiť sa, ako na kritické situácie správne reagovať.
V tomto ohľade je obzvlášť potrebné venovať zvýšenú pozornosť maloletým, ktorí nechápu aké následky môže mať kyberšikana a hlavne nevedia ako sa voči nej brániť a na koho sa majú v prípade potreby obrátiť.Príčiny, motívy a spúšťače kyberšikanovania
uvoľnenie napätia (ventil pre potláčanú agresivitu),
uznanie (Pozadie: nedostatok pozornosti doma - od svojich blízkych),
závisť (Môžu tu hrať rolu aj sociálne rozdiely),
demonštrácia moci (Pozadie: mladí často vo svojich rodinách zažívajú, že rodičia používajú moc - väčšinou spolu s násilím),
strach (strach zo zlyhania alebo strach, že sa páchateľ sám môže stať obeťou),
nuda (žiadne možnosti trávenia voľného času - nízka schopnosť zvládať stres),
posilnenie pocitu spolupatričnosti (potreba niekam patriť; spolu sme silní; - môže mať aj negatívne dôsledky. Skupina sa zomkne štýlom "všetci proti jednému" a vytvorí na internete šikanovaciu skupinu.), interkultúrne konflikty (šikanu môžu vyprovokovať aj konflikty medzi rôznymi
národnosťami alebo etnickými skupinami v rámci jednej triedy alebo školy,
konflikty v triednom kolektíve (ani mimo triedy nie sú "bifľoši" chránení pred výsmechom ostatných),
menia sa priateľstvá (z pôvodne najlepších kamarátov sa stanú rivali - alebo sa rozpadnú vzťahy),
zmeny v triednom kolektíve (noví spolužiaci, nové zloženie triedy),
neželané zverejňovanie osobných informácií (deti a dospievajúci si často neuvedomujú, aké dôsledky má ich konanie. Niektorí zverejňujú cudzie osobné údaje či intímne fotografie/videá, ktoré by mali radšej ostať skryté, bez akýchkoľvek zlých úmyslov).Metódy a nástroje prevencie kyberšikany v prostredí školy
Aktivity na prevenciu kyberšikanovania by mali byť zamerané na tri oblasti:
1. Informovanosť o kyberšikanovaní, rozoznávanie spôsobov a príznakov kyberšikanovania.
2. Zvyšovanie citlivosti voči svojmu prežívaniu a prežívaniu iných.
3. Rozvíjanie schopnosti aktívne obrániť seba a iných pri ubližovaní.Vhodnými nástrojmi takejto prevencie sú:
osobný a sociálny rozvoj,
mediálna výchova,
multikultúrna výchova,
ochrana života a zdravia,
výchova a vzdelávanie k ľudským právam, výchova k občianstvu,
boj proti extrémizmu,
výchova k manželstvu a rodičovstvu.Tieto témy môžu byť odprezentované pomocou rôznych súťaží, hier, prednášok alebo diskusií organizovaných školou alebo organizovaných inými relevantnými subjektmi. Dôležitou úlohou učiteľov je naučiť deti rozpoznať hranice medzi zábavou a kyberšikanovaním a dohodnúť si s nimi, ako postupovať keď sa s kyberšikanou stretnú.