• Záložka do knihy

• Slovenská pedagogická knižnica v Bratislave
        vyhlasuje k Medzinárodnému mesiacu školských knižníc 2012
        celoslovenský projekt

Záložka do knihy spája slovenské školy

Medzinárodný mesiac školských knižníc (International School Library Month) bol vyhlásený pri príležitosti 10. výročia Medzinárodného dňa školských knižníc (International School Library Day) v roku 2008. James Henri, prezident Medzinárodnej asociácie školského knihovníctva (International Association of School Librarianship), vyhlásil, že si školskí knihovníci môžu zvoliť jeden deň, týždeň alebo dokonca celý mesiac október, ktorý by venovali oslavám školských knižníc.

Cieľ celoslovenského projektu
        Nadviazanie kontaktov medzi slovenskými základnými školami a strednými školami a podpora čítania prostredníctvom výmeny záložiek do kníh, ktoré žiaci vyrobia ľubovoľnou technikou. Výmenu záložiek môžu školy využiť k nadviazaniu vzájomnej spolupráce, kontaktov alebo poznávaniu života žiakov v rôznych kútov Slovenska.

Priebeh celoslovenského projektu
        Základné školy a stredné školy, ktoré sa chceli zúčastniť celoslovenského projektu, vyplnili jednu z elektronických prihlášok, ktoré boli zverejnené na webovom sídle Slovenskej pedagogickej knižnice.

Na základe prihlášok boli zo slovenských škôl vytvorené dvojice podľa typu školy a počtu prihlásených žiakov. Do 1. októbra 2012 bola školám zaslaná kontaktná adresa pridelenej partnerskej školy. Vzájomné zasielanie záložiek a ďalšie prípadne kontakty boli len v pôsobnosti zúčastnených škôl.

Vyhodnotenie celoslovenského projektu
        Celoslovenský projekt bol ukončený 31. októbra 2012. Následne Slovenská pedagogická knižnica vyzvala partnerské školy k zaslaniu informácií o priebehu celoslovenského projektu a pripojení fotografií najkrajších záložiek.

Záverečné vyhodnotenie celoslovenského projektu bude zverejnené 30. novembra 2012 na webovom sídle Slovenskej pedagogickej knižnice.

_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

ZÁLOŽKA DO KNIHY V NAŠEJ ŠKOLE

Do projektu „Záložka do knihy spája slovenské školy“ sa zapojilo 355 žiakov našej školy, 255 z prvého stupňa a 100 žiakov z druhého stupňa. Pri výrobe záložiek každá trieda využila inú techniku práce. Dôraz bol kladený na fantáziu žiakov a ich výtvarnú zručnosť: strihanie, lepenie, skladanie, farebnosť a účel. Detí vyrábanie záložiek veľmi bavilo. Niektoré boli také šikovné, že vyrobili aj dve, tri naraz.

Nám sa balík podarilo poslať ešte pred jesennými prázdninami. Prišlo aj milé poďakovanie: „Dnes sme dostali balík z BB a v ňom prekrásne záložky, za ktoré vám v mene žiakov aj kolegýň ďakujem.“ Aj my sme sa dočkali a hneď po prázdninách sme sa tešili zo záložiek, ktoré pre nás vyrobili žiaci zo ZŠ G. Haina z Levoče.

Obrovskú radosť nám spôsobili aj slová pani Rozálie Cenigovej (ústredná metodička pre školské knižnice), ktorá mala na starosti celý priebeh projektu. „Ďakujem Vám za vyhodnotenie projektu i za prekrásne záložky. Predpokladám, že sú nielen šikovné deti, ale aj tí, ktorí ich vedú. Takže veľká vďaka ešte raz. A dúfam, že Vás poteším správou, že som Vás zaradila do celoslovenského výberu.“

Celoslovenské vyhodnotenie bude zverejnené koncom novembra na webovom sídle www.spgk.sk. Oba dokumenty budú zaslané na Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky.

FOTOGALÉRIA ZÁLOŽIEK TU