Navigácia

 • Deň mlieka

  Deň mlieka

  Do fotogalérie bol pridaný nový album Deň mlieka.

  Deň školského mlieka                         

   

  Koncom septembra sme si aj v našej škole pripomenuli Svetový deň mlieka v školách.

  Keďže je mlieko bielej farby, aj tento deň sa niesol v jej znamení a žiaci si vybrali zo svojich šatníkov oblečenie bielej farby.

  Mlieko a mliečne produkty sú najlepším prírodným zdrojom vápnika, ktorý má význam pre zdravý rast kostry a zubov našich žiačikov. Mlieko obsahuje veľké množstvo nenahraditeľných zložiek ľudskej výživy, hlavne bielkovinytukycukryvitamíny a minerálne látky

  Na hodinách výtvarnej výchovy vzniklo mnoho veľmi pekných výtvarných prác venovaných dňu mlieka.

  Tento deň sa žiakom veľmi páčil a počas prestávky sa s chuťou pustili do svojej mliečnej desiaty. Všetci  si spoločne zaželali dobrú chuť.                                                             

   

   

  BIELY DEŇ

        29. septembra si žiaci 1.-4. ročníka pripomenuli Svetový deň mlieka v školách.

  Mlieko a mliečne výrobky predstavujú jednu z najdôležitejších a nenahraditeľných zložiek výživy pre deti, ktoré rastú a vyvíjajú sa. Preto sme sa o význame bieleho nápoja nielen rozprávali, desiatovali mliečne desiaty , ale aj „obliekli do bielej farby“. Tí najmenší sa dozvedeli, že mlieko obsahuje hlavne bielkoviny, tuky, cukry, vitamíny a minerálne látky. Mlieko a mliečne produkty sú najlepším prírodným zdrojom vápnika, ktorý má význam pre zdravý rast kostry a zubov.

 • Deň zvierat

  Deň zvierat

  Do fotogalérie bol pridaný nový album Deň zvierat.

  SVETOVÝ DEŇ ZVIERAT je  deň oslavou života zvierat, ich nezastupiteľnej úlohy v našom živote, oslavou vzťahu medzi ľuďmi a ríšou zvierat. Tento deň mal spočiatku upozorniť na kritickú a neutešenú situáciu ohrozených druhov živočíchov. Neskôr sa začal vzťahovať na všetky druhy zvierat a postupne sa oslavoval po celom svete.

                 Tento deň na prvom stupni bol trocha iný ako ostatné dni v našej škole.  Každý žiak si mohol doniesť do školy svojho miláčika. V niektorých triedach už od rána pribudli noví „žiaci“, ktorí nesedeli v laviciach, ale boli usadení v klietkach, škatuliach, aby nevyrušovali počas vyučovania. Aj medzi našimi žiakmi je veľa chovateľov  zvierat, ktorí sa o svojich zvieracích kamarátov nielen starajú, ale snažia sa ich aj niečo naučiť. Tí, ktorí si nemohli doniesť živé zvieratko priniesli si svoje najobľúbenejšie plyšové zvieratko

  alebo fotografiu. V tento deň sa všetci tešili, lebo mohli mať v škole svoje najobľúbenejšie zvieratko.

   Niektorí žiaci veria, že už aj oni si na budúci rok prinesú živé zvieratko.

                Ťažko si vieme predstaviť život bez nich. Hoci nevedia svoje pocity a potreby formulovať do slov, majú právo na citlivé zaobchádzanie. A toto právo a lásku k zvieratám sa snažíme prehĺbiť aj v mysliach našich žiakov.                                                                                                                 AH
   

 • Hasiči

  Hasiči

  Do fotogalérie bol pridaný nový album Hasiči.

 • Pasovanie za čitateľa

  Pasovanie za čitateľa

  Do fotogalérie bol pridaný nový album Pasovanie za čitateľa.

  Slávnostné pasovanie

  Vo štvrtok 30.9. navštívili žiaci III.A Verejnú knižnicu Mikuláša Kováča  –Oddelenie pre deti a mládež na Lazovnej ulici. Pani knihovníčka nás milo privítala, oboznámila žiakov s pravidlami správania sa v knižnici, prečítala úryvok z knihy od Gabriely Futovej Nejdem a basta!... Po rôznych zaujímavých aktivitách nasledovalo očakávané slávnostné pasovanie žiakov za čitateľov knižnice. Každý žiak, musel zložiť sľub:

  „Ja, čitateľ/ka, sľubujem vám,

  že na požičané knihy veľký pozor dám.

  Do knižnice prídem stále,

  vrátiť knižky, veľké, malé.

  Pravidlá dodržím rád,

  lebo s knihami chcem byť kamarát.

  To všetko zvládnuť chcem sám,

  tak na svoju čitateľskú česť PRISAHÁM.“

  Po zložení sľubu dostal každý žiak od kráľovnej pasovaciu listinu a nový čitateľský preukaz. Potom si už novo pasovaní čitatelia mohli prezrieť celú knižnicu, prelistovať zopár knižiek a požičať si tú, ktorá ich zaujala najviac.   

  Verím, že si naši čitatelia knihy obľúbia a knižnica sa pre nich stane miestom, kam sa budú radi vracať.

 • Škola remesiel ÚĽUV

  Škola remesiel ÚĽUV

  Do fotogalérie bol pridaný nový album Škola remesiel ÚĽUV.

  Škola remesiel ÚĽUV

  V piatok 8.10. vymenili žiaci III.A svoje školské lavice za Školu remesiel v Ústredí ľudovej umeleckej kultúry. Vďaka úžasným lektorom si v nej vyskúšali svoje zručnosti v tradičných remeslách.

  V textilnej dielni si deti pod odborným vedením lektorky vyskúšali textilnú techniku plstenie, pomocou ktorej si vyrobili krásnych ježkov.

  Základné princípy práce s drôtom a postupy tvarovania drôtu vysvetlila a predviedla lektorka deťom v drotárskej dielni. Pod jej vedením si vyrobili nádherné drôtené srdiečka.

  V rezbárskej dielni ich lektor oboznámil so základmi práce s drevom. Pomocou rezbárskeho náradia si s jeho pomocou zhotovili varešky.

  Veľmi zaujímavý bol pre deti aj postup spracovania kukuričného šúpolia a práca s ním. S pomocou skvelej lektorky vyčarovali deti zo šúpolia anjelikov.

  Práca v jednotlivých dielňach sa deťom veľmi páčila, takže verím, že do ÚĽUVu sa ešte vrátime.

 • Hurá, sme prváci

  Hurá, sme prváci

  Do fotogalérie bol pridaný nový album Hurá, sme prváci.

  Škola je pre prváčikov veľkou životnou zmenou. Začiatok školského roka je pre každého z nich slávnostnou výnimočnou  udalosťou.

  2. septembra privítala naša základná školy  nových maličkých žiačikov prváčikov. Plní očakávaní a zvedavosti, vstúpili do svojich tried a zvítali sa so svojimi novými pani učiteľkami. Niektorí mali úsmev na tvári, niektorí sa trochu báli. Sedeli v laviciach a čakali čo sa bude diať. Prezreli si svoje vyzdobené triedy. Zo všetkých strán sa na nich usmievali múdre sovičky, šikovné mravčeky a usilovné včielky. Deti sľúbili, že sa týmto vlastnostiam od zvieratiek v škole naučia. Zložili aj prvácky sľub, v ktorom sa zaviazali, že veru budú dobrými, poslušnými, šikovnými prvákmi.

  Vo veľkej telocvični pán riaditeľ, pani zástupkyne a pán zástupca privítali prváčikov. Zaželali im, aby sa im v škole darilo, aby sa mnoho naučili a spoznali nových dobrých kamarátov.

  No prváčikom sa mohol stať len ten, kto splnil zábavnú úlohu, ktorú vymysleli pani učiteľky. Po telocvični sa rozkotúľali farebné loptičky. Každá trieda musela dokázať svoju šikovnosť a loptičky počas pesničky rýchlo pozbierať a uložiť do krabice. Úlohu všetci zvládli hravo.

  Korunovácia prváčika bola hotová, keď si každý žiačik samostatne s odvahou prešiel symbolickou školskou bránou vyzdobenou balónmi, zazvonil školským zvončekom a prevzal uvítací list prváčika. Tak sa všetkým otvorila brána do naozajstnej školy. Veríme, že sa prváčikom v našej škole bude páčiť, že čas strávený v škole bude pre každého z nich príjemný, plný úspechov, vzdelávania sa, športových a tvorivých aktivít, ale aj zábavy so spolužiakmi.

              V septembri sa prváčikovia zoznámili s pravidlami, ktoré je potrebné v škole dodržiavať, aby sa všetkým pracovalo dobre, aby sa v škole cítili príjemne a bezpečne. Naučili sa písať prvé písané tvary, z ktorých onedlho poskladajú prvé písmenká. Na matematike sa zoznámili s číslicami od jedna do šesť.  

  A ČO SA PRVÁČIKOM V ŠKOLE PÁČI NAJVIAC?

  1.A

  Evka: „Angličtina, lebo sa učíme po anglicky, prvouka a tiež matematika. Teším sa, keď príde trénerka a tancujeme. Najzábavnejšie je hrať sa v školskom klube s hračkami.“ 

  Šimonko: „Mňa najviac baví hracia prestávka a ako pracujeme. Páči sa mi, keď máme výtvarnú a jeme na obede.“  

  1.B

  Kubko: „Mám rád matematiku, ale neviem prečo."

  Veronika: „Páči sa mi šlabikár, lebo sú v ňom zaujímavé a srandovné obrázky".

  Robko: „ Mám rád VV, lebo tam kreslíme a robíme rôzne veci.“

  1.C

  Elizka: „Najviac sa mi páči v telocvični. Baví ma, keď súťažíme. Páči sa mi aj výtvarná, keď maľujeme, napríklad jabĺčko a hrušku.“ 

  Maťko: „Behacia dráha pri škole. Páči sa mi, že sa učíme zo Šlabikára a počítame na matematike.  Teším sa, že sa každý deň zahráme na koberci.“

 • Úspechy našich žiakov

  Úspechy našich žiakov

  Do fotogalérie bol pridaný nový album Úspechy našich žiakov.

  V Bystřici pod Hostýnem sa v polovici septembra v dňoch 18.-19. 9. 2021 konali majstrovstvá Českej republiky žiactva v letnom biatlone. Celkovo sa na štart postavilo viac ako 400 žiakov a žiačok. Počas víkendu boli na programe 3 disciplíny - v sobotu pretekári absolvovali 2 z nich a to rýchlostné preteky a štafetu a v nedeľu zápolenie  pokračovalo pretekmi s hromadným štartom. V kategórii W13 štartovalo celkovo 52 žiačok, pričom Slovensko zastupovala len jediná reprezentantka - Nella Štulajterová.

  V rýchlostných pretekoch (1,5 km) Nella patrila k tým najrýchlejších, žiaľ 2 netrafené terče a teda 2 trestné kolá naviac ju odsunuli na nepopulárne 4. miesto so stratou 4 sekúnd na bronzový stupienok. Následná štafeta bola skôr o zbieraní skúseností, no aj napriek tomu svoj úsek absolvovala ako najrýchlejšia z celého 2. bežeckého úseku trate.

  Nedeľa bola náročnejšia aj tým, že mierne mrholilo a teplota vzduchu bola len 12 °C. Nellka si vybojovala 6. pozíciu na štarte pri celkovom počte 52 štartujúcich pretekárok. Trať merala 2 km a opäť ju na nej čakali 2 streľby. Tentokrát ich zvládla bez chyby a v kombinácii s rýchlym behom si vybojovala vynikajúce 2. miesto. Z letných biatlonových pretekov si tak odnášala nielen nové a cenné skúsenosti, ale aj zaslúženú striebornú medailu, ku ktorej jej všetci srdečne gratulujeme.

 • Zber papiera - jeseň 2021

  Zber papiera - jeseň 2021

  Do fotogalérie bol pridaný nový album Zber papiera - jeseň 2021.

  ZBER PAPIERA – OZNAM

  V dňoch od 11.X. do 22.X. 2021 bude prebiehať školská akcia Zber papiera.

  Z dôvodu proti pandemických opatrení bude jej priebeh nasledovný:
  - zviazaný papier (nie kartón) odovzdá rodič, žiak v Zberných surovinách, Stavebná č.2 (Majer oproti Betonárke )
  - Zberné suroviny vypíšu pre rodiča doklad s menom a množstvom odovzdaného papiera
  - rodič (žiak) odovzdá doklad triednej učiteľke, učiteľovi
  - triedna učiteľka, učiteľ odovzdá doklady za triedu (do 27.X.) p. Karolyiovej – zodpovednej za akciu
  Akcia bude tak ako po iné roky vyhodnotená a najlepšie triedy aj jednotlivci budú odmenení. Financie sa odovzdávajú do OZ Uhlisko a použijú sa na školské aktivity našich žiakov.

  V prípade nejasností kontaktujte p. Karolyiovú (cez správu na Edupage alebo alzbeta.karolyiova@gmail.com )

  Ďakujeme všetkým za aktívnu účasť 

 • Sládkovičova Radvaň

  Sládkovičova Radvaň

  Úspechy našich žiakov - Sládkovičova Radvaň 2020/2021

   

  Rok 2021 bol pre našich recitátorov zo ZŠ Golianova v poézii a próze mimoriadne úspešný.

  Po víťazstvách v Kováčovej Bystrici nás čakala ešte jedna výzva – zabojovať o čo najlepšie umiestnenie v postupových kolách (školské, okresné, obvodné, krajské, celoslovenské) na Hviezdoslavov Kubín 2021.

  V regionálnom kole, ktoré sa uskutočnilo v júni tohto roka, si naše recitátorky – Klára Pajgertová vtedy ešte z 5. B, Barbora Balážová zo 6. B, Ivana Pechová a Hana Danišová – obidve z 8. C vybojovali výborné umiestnenie a „uchmatli“ všetky 1. miesta vo svojich kategóriách (v 2. a 3. kategórii – poézia a próza). Takže sme sa stali jedinou školou za celý región BB a BR, ktorá zastupovala všetky triedy na 2. stupni ZŠ v prednese poézie a prózy. 😉

  Keďže covid zamiešal karty aj v umeleckej sfére a termíny jednotlivých prednesových kôl sa museli postupne presúvať na neskoršie termíny, dokonca sa okresné kolo uskutočnilo aj online formou, nepodarilo sa súťaž uzavrieť do konca školského roka 2020/2021. Preto sa zvyšné kolá súťaže prehupli do nového školského roka a tak po 2 mesiacoch prázdnin čakalo dievčatá posledné súťažné kolo – krajské, známejšie aj pod názvom Sládkovičova Radvaň. Celoslovenské kolo pod názvom Hviezdoslavov Kubín už pre tieto kategórie nie je súťažným, ale akousi odmenou – účasťou v programe na nesúťažnej prehliadke tých najlepších detských prednesov z celého Slovenska. Ale teraz späť ku krajskému kolu.

  62. ročník Sládkovičovej Radvane sa konal 20. septembra 2021 v priestoroch Štátnej vedeckej knižnice, kde sa zišli tí najlepší z najlepších – víťazi regionálnych kôl z celého Banskobystrického kraja. Najúspešnejší recitátori si zmerali sily v 1. – 3. kategórii, každý sa snažil podať ten najlepší výkon. A vyplatilo sa! Naše recitátorky zabojovali a získali tie najlepšie ocenenia:

  2. kategória 

  poézia: 1. miesto Barbora Balážová (7. B) a postup na celoslovenské kolo Hviezdoslavov Kubín

  próza: 2. miestoKlára Pajgertová (6. B) a návrh na postup na celoslovenské kolo Hviezdoslavov Kubín

  3. kategória

  poézia: 1. miesto Ivana Pechová a postup na celoslovenské kolo Hviezdoslavov Kubín

                                  (Ivanka už nie je našou žiačkou, ale súťaž je pokračovaním z minulého šk. roka)

  próza: 1. miestoHana Danišová (9. C) a postup na celoslovenské kolo Hviezdoslavov Kubín

  Gratulujeme a ďakujeme z celého srdca všetkým našim štyrom recitátorkám za ich mimoriadne úspechy a prajeme im krásne umelecké zážitky na celoslovenskom kole koncom októbra 2021 v Dolnom Kubíne.

                                                                                                                         PaedDr. Dagmar Hornáčková

  Pre tých, ktorí by sa chceli oboznámiť s výsledkami súťaže bližšie, pripájam ešte link na výsledkovú listinu Sládkovičovej Radvane aj s hodnotením prednesov porotcami v jednotlivých kategóriách.

  https://www.sosbb.sk/oblasti-cinnosti/umelecke-slovo/hviezdoslavov-kubin/62-sladkovicova-radvan.html?fbclid=IwAR0s2lFr9-9_vftS54cQxCeXtEYkPkzN_qQp6AcmeXvlftbmeaHxjGq4CNw

 • Úspechy našich žiakov

  Úspechy našich žiakov

  Do fotogalérie bol pridaný nový album Úspechy našich žiakov.

  Žiaci 8.B triedy Ronald Štofan a Linda Sýkorová získali krásne umiestnenia Na MS v triatle. Na Majstrovstvách Európy v triatle a laser run triatle obsadil R. Štofan 6.miesto, L.Sýkorová vybojovala 8.miesto a v štafete mix získali bronzovú madailu.

 • Smútočné oznámenie

  Smútočné oznámenie
 • Tréneri v škole

  Tréneri v škole

  Patríme ku 110 vybraným školám z celého Slovenska, ktoré sú súčasťou programu Tréneri v škole!

 • Karate - turnaj U12

  Karate - turnaj U12

  Do fotogalérie bol pridaný nový album Karate - turnaj U12.

  Žiak 7.B. triedy - karatista Adam Lehocký z ŠK CMK Banská Bystrica získal pri svojej prvej zahraničnej účasti striebornú medailu. Na 25. ročníku medzinárodného turnaja Medimurje Open Croatia 2021 v chorvátskom Čakovci obsadil 2. miesto v kategórií U12 do 40kg.

 • Časopis Lúč-ik
  16. 9. 2021

  Čo všetko zaujímavé sme zažili v minulom školskom roku?

  Prečítajte si s nami  v našom školskom časopise Lúčik.

 • OZNAM

  OZNAM

  Slávnostné otvorenie školského roka 2021/2022

  Vážení rodičia, milí žiaci!

  O chvíľu sa pre nás všetkých začína nový školský rok 2021/2022. Slávnostné otvorenie školského roka 2021/2022 bude  2.9.2021 (štvrtok) o 9:00 hod. v triedach. Bližšie informácie k nástupu žiakov do školy dostanete od triednych učiteľov. Veríme, že to spoločne zvládneme. Vedenie ZŠ

 • OZNAM - školská jedáleň

  OZNAM - školská jedáleň

  Žiadame rodičov žiakov, ktorí nastupujú do prvých a piatych tried, aby si prišli pre variabilné symboly a heslá k čipovým kartám, z dôvodu úhrady stravy do školskej jedálne a to v dňoch 27.8 až 31.8 2021.

 • OZNAM - Ag testy

  OZNAM - Ag testy

  Vážení rodičia,

  MŠVVaŠ na začiatku školského roka 2021/2022 poskytne antigénové samotesty na domáce použitie tým žiakom základných škôl, ktorých rodičia prejavia záujem o takýto druh samotestov, za účelom udržania bezpečného prostredia v školách. Takúto možnosť majú aj tí žiaci, ktorí sú zaočkovaní a aj tí žiaci, ktorí prekonali ochorenie COVID-19. Vo všetkých prípadoch je testovanie domácimi antigénovými samotestami dobrovoľné a bezplatné.

  Každý žiak, ktorého rodič prejaví záujem prostredníctvom EDUPAGE do 25.8.2021 do 20.00 hod., má nárok na 1 balenie zdarma (v počte 25 ks). Pokiaľ sa rodič rozhodne využiť možnosť domáceho antigénového samotestovania, odporúčame ho realizovať v pondelok a vo štvrtok ráno pred nástupom do školy alebo v prípade, že žiak prejavuje niektorý z príznakov ochorenia COVID-19. Od 31. 8. 2021 bude škola informovať rodičov o presnom dátume výdaja samotestov. Rodič pri preberaní samotestov škole podpíše „Odovzdávací a preberací protokol antigénových samotestov na domáce použitie a návod na použitie“, ktorým prehlási, že samotesty nebudú použité na iný účel ako na samotestovanie žiaka. Prihlasovací formulár nájdete na EDUPAGE – po prihlásení rodičovským kontom, resp. cez email tr. učiteľa / sú na stránke školy/.

  Zaradenie nových žiakov do tried nájdete vo vestibule školy.

  Bližšie informácie o nástupe do školy budú posielať tr. učitelia.

  Vedenie školy

   

  Prílohy:

  Pri vykonávaní testu žiak postupuje podľa pokynov výrobcu testu a návodu zverejneného Ministerstvom zdravotníctva SR. 

  Návod na použitie

  https://www.health.gov.sk/Zdroje?/Sources/tlacove_spravy/coronavirus/samodiagnosticky-test-navod-na-pouzitie.pdf

  Sprievodca pre samotestovanie

  https://www.health.gov.sk/Zdroje?/Sources/tlacove_spravy/coronavirus/Sprievodca-samotestovanie-Covid-19.pdf

 • Dôležitý oznam !

  Dôležitý oznam !

  Vážení rodičia,

  od 1.8.2021 nadobudli účinnosť právne úpravy zákona o dotáciách na podporu stravovacích návykov v školských jedálňach. Jednou z úprav je ukončenie plošného poskytovania dotácií na stravu v ZŠ (bližšie v záložke Školská jedáleň).

  Rodičov (zákonných zástupcov), ktorí si budú uplatňovať nárok na dotáciu na stravu v školskom roku 2021/2022 pre deti žijúce v domácnosti s hmotnou núdzou a  s príjmom na hranici životného minima upozorňujeme, aby si vo vlastnom záujme dali prehodnotiť príjem na ÚPSVaR.  Doručené potvrdenie z úradu je nevyhnutné predložiť škole najneskôr do 5.8.2021. Rodičia (zákonní zástupcovia) detí, ktorí si budú uplatňovať nárok na dotáciu s ohľadom na skuťočnosť, že si nebudú si uplatňovať po obdobie poberania dotácie na dieťa daňový bonus,  musia predložiť škole vyplnené čestné vyhlásenie. Taktiež upozorňujeme na právne následky v prípade neoprávneného čerpania dotácie.

   

 • Rozlúčka deviatakov

  Rozlúčka deviatakov

  Koncoročná rozlúčka so školou žiakov 9. ročníka

   

  Čas plynie ako voda a tak, ako každoročne prichádzajú do školy noví žiaci, tak sa na konci každého roka musíme s tými najstaršími – s deviatakmi rozlúčiť.

  Za 9 rokov sa z malých hravých detí postupne menia na sebavedomých a rozumných mladých ľudí, ktorí opúšťajú brány našej školy, aby sa rozutekali na všetky strany a zasadli do lavíc rôznych stredných škôl. Ale ešte predtým, kým sa v ich životoch udeje prvá veľká zmena, je tu ich deň „D“ – rozlúčka so školou. 

  Krásne šaty, vysoké opätky, vyžehlené košele, úsmev aj slzy, posledné objatia, posledné potrasenie rukou, posledné zvonenie. Tieto zmiešané pocity a záverečné dojmy neodmysliteľne sprevádzajú našich deviatakov v posledný deň školského roka.

  Dnes sme sa rozlúčili s ďalšími 4 triedami na aréne našej školy. Trochu nás síce neposlúchala technika (vraj to zavinila čierna mačka, ktorá ráno prebehla popred auto jednej z triednych učiteliek 😉), ale ani tá nezabránila tomu, aby naši absolventi slávnostne a s vážnosťou každý červenou ružou poďakovali svojim učiteľom a naposledy pozdravili mladších spolužiakov.  

  Rozlúčku umocnilo a spestrilo oceňovanie úspešných žiakov z celej školy za dosiahnuté mimoriadne  výsledky počas celého školského roka riaditeľom školy a veruže ich nebolo málo.

  Milí deviataci, čo dodať na záver?

  Želáme vám úspešný štart do novej etapy života a nielen Vám, ale aj všetkým žiakom našej školy prajeme krásne leto, nezabudnuteľné prázdniny a opätovný návrat v novom školskom roku do školy.

 • Lesnícko-náučný chodník Pod Rybou II.A

  Lesnícko-náučný chodník Pod Rybou II.A

  Do fotogalérie bol pridaný nový album Lesnícko-náučný chodník Pod Rybou II.A.

strana:

Novinky

Kontakt

 • Základná škola, Golianova 8, Banská Bystrica
  Golianova 8
  Banská Bystrica
  97401
 • 048/414 53 85 - tajomníčka
  048/414 78 51 - riaditeľ

Fotogaléria