Konečne sme sa dostali aj do zahraničia! Triedy 6.A, 8.C a 8.D koncom mája absolvovali kombináciu školského výletu a jazykovo-dejepisnej exkurzie po trase Devín – Bratislava – Carnuntum – Viedeň.
Vo štvrtok, 26. mája sme prišli do školy už o 6.45 a zakrátko sme nastúpili do autobusu. Pani učiteľky nás spočítali, skontrolovali nám pasy a tesne po siedmej sme vyrazili na cestu. Našou prvou zastávkou bol hrad Devín, kam sme dorazili tesne pred desiatou. Vyliezli sme na vysoký kopec a pani lektorka nám porozprávala o histórii hradu a jeho význame pre slovenské dejiny. Dokonca nás nechala urobiť aj malý fyzikálny pokus – liali sme vodu do studne a počítali, ako dlho bude trvať, kým sa ozve jej čľapot na dne. Potom sme si v skupinkách popozerali expozície múzea a obdivovali sme výhľady na okolitú krajinu, najmä zo sprístupnených horných častí hradu. O 11.30 sme zostúpili do podhradia, kde sme si prezreli pamätníky železnej opony a jej obetí, vrátane pamätníka, ktorý v r.2009 odhalila anglická kráľovná Alžbeta II. O 12.00 sme odišli do Bratislavy.
Prehliadku mesta sme začali na hradnom kopci pred budovou parlamentu, potom sme si prezreli areál hradu a barokovú záhradu. Z hradieb sme si pozreli, čo nás čaká ďalej. Mikulášskou bránou sme zišli do podhradia, kde sme si pozreli pamätník holokaustu a častí Starého mesta zničeného pri výstavbe mosta SNP, ako aj exteriéry Dómu sv. Martina. Následne sme sa prešli ulicami Starého mesta (Panónska, Ventúrska, Michalská, Sedliarska), pričom sme si všímali známe mestské paláce a inštitúcie. Zbierali sme informácie, aby sme vedeli odpovedať na všetky otázky, ktoré sme dostali už v autobuse. Na Hlavnom námestí sme si pozreli exteriéry Radnice, Ferdinandovu fontánu a známe bratislavské kovové sochy (napoleonský vojak, Schoene Náci, Čumil), potom sme prešli na Hviezdoslavovo námestie, kde sme mali 40-minútovú prestávku na obed v okolitých reštauráciách.
Po obede sme si pozreli výzdobu starej budovy SND, zvyšky Rybárskej brány, Hviezdoslavovu sochu a budovy hotela Carlton a veľvyslanectva USA, potom sme okolo Reduty a cez námestie Ľudovíta Štúra prešli na nábrežie Dunaja. Videli sme mosty SNP a Starý most, neskôr most Apollo, budovu dunajského prístavu a niekoľko pristavených lodí. Po nábreží Dunaja sme prešli k OC Eurovea, kde sme mohli nakupovať alebo si oddýchnuť na ihriskách, v športovom areáli alebo na trávnatých plochách.
O 17.30 nás autobus odviezol na ubytovanie v hoteli „Hotely Plus“. Po ubytovaní sa nás čakala večera, po nej išli žiaci 8.C a 8.D na prechádzku k OC Avion, žiaci 6.A ostali v hoteli sledovať hokejový zápas Slovensko – Fínsko (škoda tej prehry), popri tom absolvovali tréningovú jednotku. Po skončení zápasu bola večierka, väčšina z nás zaspala rýchlo a bez problémov.
Na druhý deň ráno bol budíček o 7.00, o 7.30 nás čakali raňajky a o 8.00 sme vyrazili na cestu do Rakúska. Do archeologického parku Carnuntum sme dorazili o 9.00. Po krátkom filme, ktorý nám priblížil históriu tohto miesta, sme sa rozdelili do dvoch skupín a šikovné pani sprievodkyne nám za 90 minút prezradili mnoho informácií o spôsobe života v rímskej ríši, ale aj o práci archeológov. Videli sme zrekonštruované budovy (domy, dielne, fast-foodové reštaurácie, verejné toalety a kúpele/wellness centrum), v interaktívnych aktivitách sme sa dozvedeli, ako sa Rimania obliekali a vyskúšali sme si písanie na voskové tabuľky. Po krátkej zastávke v darčekovom obchode sme pokračovali v ceste do Viedne.
Prehliadku mesta sme začali pred budovou rakúskeho parlamentu, pozreli sme si Radnicu a Burgstheater, potom sme sa pristavili v Ľudových záhradách, aby sme poobdivovali rozkvitnuté ruže. Cez Námestie hrdinov sme prešli do Hofburgu, v minulosti sídla panovníkov ríše Habsburgovcov, dnes sídla mnohých rakúskych úradov a inštitúcií. Na Michaelovom námestí sme videli ďalšie vykopávky z rímskych čias. Následne sme si pozreli honosné ulice Kohlmarkt a Graben, videli sme Kostol sv. Petra, morový stĺp a mnoho obchodov svetových značiek. Na námestí nám vzala dych veľkolepá stavba Dómu sv. Štefana s typickou dlaždicovou strechou a nerovnakými vežami. Potom nastal vytúžený čas, keď sme si mohli nakúpiť jedlo, pitie a suveníry.
Po prestávke sme pokračovali v prehliadke Viedne. Na Korutánskej ulici sme videli ďalšie paláce a obchody, dozvedeli sme sa, že v neďalekom Kapucínskom kostole sú hrobky Habsburgovcov (hoci napr. ich srdcia sú pochované v Dóme sv. Štefana), pred budovou Opery sme si všimli hviezdy s menami svetoznámych hudobných skladateľov. Po okružnej ulici Ring sme prišli k dvojičke Ľudových záhrad – Hradným záhradám. V nich nie je toľko ruží, ale videli sme sochy spisovateľa Johanna Wolfganga von Goetheho, cisára Františka Jozefa I. a hudobného skladateľa Wolfganga Mozarta (pred jeho sochou je husľový kľúč z kvetov, ktoré sú každý rok inej farby – teraz sú ružové).
Po krátkom oddychu v tráve (a niektorí aj na balančných lanách) sme sa ďalej po Ringu znovu dostali naspäť k Hofburgu. Na druhej strane cesty sme navštívili pamätník Márie Terézie (pani učiteľky sa nám snažili vysvetliť, že jej zavedenie povinnej školskej dochádzky bolo pre dobro detí, lebo druhou možnosťou nebolo sladké ničnerobenie, ako ho poznáme z prázdnin, ale ťažká práca na poliach a hospodárstvach). Po bokoch pamätníka sme obdivovali nádherné budovy Múzea prírodných dejín a Umelecko-historického múzea, potom sme sa cez ďalšiu cestu dostali do Museumsquartier – časti mesta, kde sú ďalšie viedenské múzeá a galérie, ako napríklad Leopoldovo múzeum a Mumok (Múzeum moderného umenia).
Na hlavnom nádvorí Museumsquartier sme si oddýchli pri fontáne a na moderných umelohmotných „gaučoch“, a potom sme sa už len vrátili k nášmu autobusu a o 17.00 sme vyrazili na cestu domov. A keďže sme pani učiteľky dva dni trápili rôznymi zvedavými otázkami, počas jazdy potrápili oni nás otázkami z pracovného listu. Svojimi odpoveďami sme príjemne prekvapili nielen pani učiteľky, ale aj samých seba - z tých dvoch dňoch sme vedeli rozprávať naozaj veľa.
S krátkymi prestávkami sme sa pred školu vrátili o deviatej večer a plní dojmov sme sa rozišli domov.