• IBobor
     • IBobor

     • Do fotogalérie bol pridaný nový album súťažiaciach z IBobora - súťaže, ktorej cieľom je podporiť záujem o informačné a komunikačné technológie u všetkých žiakov od 2.ročníka ZŠ. 

    • Olympiáda z anglického jazyka
     • Olympiáda z anglického jazyka

     • V druhom a treťom novembrovom týždni šk. roka 2021 / 2022 učitelia angličtiny zorganizovali školské kolo 32. ročníka olympiády v anglickom jazyku a súťažiacich v troch kategóriách bolo hojné množstvo. Vzhľadom na protipandemické opatrenia bolo organizovanie celej súťaže trochu náročnejšie.

      V kategórii 1A (žiaci 6.-7. ročníka) súťažilo 45 žiakov, v kategórii 1B (žiaci 8.-9. ročníka) 50 žiakov a kategória 1C (tzv. native speakers) bola zastúpená jedným žiakom.

       

      A ako to dopadlo?

      Kategória 1A

      1. miesto – Lukáš Haluška (7.C)

      2. miesto – Teo Ondra (7.B)

      3. miesto – Timotej Vozár (7.B)

       

      Kategória 1B

      1.miesto – Jana Galisová (9.D)

      2.miesto – Boris Kováč (8.D)

      3.miesto – Ema Molitorisová (9.C)

       

      Kategória 1C

      1.miesto – Branko Petrovič (6.A)

       

      Všetkým súťažiacim gratulujeme k odvahe zapojiť sa, ako aj k preukázaným vedomostiam a jazykovým zručnostiam. Veríme, že vecné odmeny pre víťazov boli príjemným spestrením ich jazykového vzdelávania.

       

      Výhercom v každej kategórii držíme palce v obvodnom a krajskom kole OAJ a zároveň všetkým  srdečne blahoželáme.

    • Šarkaniáda
     • Šarkaniáda

     • Do fotogalérie bol pridaný nový album Šarkaniáda.

      Šarkany po ročnej odmlke opäť lietali nad Urpínom

       

      Detská radosť opantala v priebehu septembra a októbra symbolický kopec nad naším mestom. Po ročnej prestávke, keď sa tradičná šarkaniáda vlani nekonala, si ju tentoraz žiaci prvého stupňa znovu užili na Urpíne. Hoci každá trieda samostatne, ale pestrofarebné šarkany aspoň lietali nad Urpínom o to častejšie. V krásnom jesennom počasí sme sa nadýchali čerstvého vzduchu, spolu sa radovali z lietajúcich šarkanov a už teraz sa tešíme na budúcoročnú šarkaniádu!

    • Záložky
     • Záložky

     • Do fotogalérie bol pridaný nový album Záložky.

      Záložka do knihy spája školy:

      Očarujúci svet knižných príbehov, rozprávok a básni."

       

      Slovenská pedagogická knižnica pripravila pri príležitosti októbra ako Medzinárodného mesiaca školských knižníc česko-slovenský projekt Záložka do knihy spája školy  s témou „Očarujúci svet knižných príbehov, rozprávok a básní.

      Do projektu sa prihlásilo 928 škôl, z toho 224 z Česka a 704 zo Slovenska. Naša škola sa do projektu zapojila už po niekoľkýkrát. Po zaregistrovaní nám bola pridelená Základná škola z Nitry, Beethovenova 11.

      Od začiatku sme celému projektu venovali veľkú pozornosť. Najprv sme prečítali rôzne ľudové aj autorské rozprávky, povesti a tajuplné príbehy.  Uskutočnili sme zaujímavú besedu s hercom Ivanom „Tulim“ Vojtekom. Pri príležitosti Medzinárodného dňa školských knižníc sa žiaci premenili na rozprávkové bytosti. Všetko sa dialo so zámerom zatraktívniť čítanie a rozvíjať čitateľskú gramotnosť.

      Na záložkách sa ocitli postavy a postavičky z príbehov Miška a jej malí pacienti, Rozprávky ostrihané na ježka, Čo si hračky rozprávali, Pipi dlhá pančucha, Snehulienka, Pampúšik, Červená čiapočka, Žabí princ, Tri prasiatka... Žiaci už tradične okrem samotných záložiek napísali kamarátom z partnerskej školy list o našom meste, o našej škole a dokonca vymysleli aj peknú básničku.

      Vyrobené záložky našich žiakov ponúkli bohatú pestrosť príbehov, ale aj zaujímavé výtvarné techniky stvárnenia literárnej postavy. Veríme, že všetky záložky v Nitre si nájdu svojich majiteľov, ktorí ich budú opatrovať s takou láskou, s akou ich tvorili naši žiaci.

    • Tihányiovský kaštieľ III.A
     • Tihányiovský kaštieľ III.A

     • Do fotogalérie bol pridaný nový album Tihányiovský kaštieľ III.A.

      Tihányiovský kaštieľ

      V utorok 19.10. sme so spolužiakmi z 3.A navštívili Tihányiovský kaštieľ v Radvani. Ohúrili nás vystavené pavúky a svietiace škorpióny. Zaujala nás tiež stála expozícia lesných zvieratiek, kde sme zažili aj atmosféru noci v prírode. Urobili sme niečo aj pre zdravie – celú cestu sme zvládli pešo. Radi pôjdeme zas.

      Dianka Komorová, 3.A

    • Týždeň zdravej výživy
     • Týždeň zdravej výživy

     • Do fotogalérie bol pridaný nový album Týždeň zdravej výživy.

      TÝŽDEŇ ZDRAVEJ VÝŽIVY

      Tak ako vlani, aj v tomto školskom roku sa niesol Týždeň zdravej výživy v znamení farieb.

      Žiaci 1. st. už vedia, že pestrá strava v jedálničku zabezpečí okrem športu ich zdravý vývin.

      V období, keď sa prihlásila pani jeseň a naše telo potrebuje dodať silu v zdravej desiate, sme

      každý deň podľa farby dňa konzumovali ovocie, zeleninu a mliečne výrobky.

                    PONDELOK 11.10.  „ŽLTÝ DEŇ“           (banán, jablko, melón...)

                    UTOROK 12.10.      „ORANŽOVÝ DEŇ“ (pomaranč, mrkva, marakua...)

                    STREDA 13.10.      „ČERVENÝ DEŇ“     (jablko, paradajka, dyňa...)

                    ŠTVRTOK 14.10.   „ZELENÝ DEŇ“       (hrozno, uhorka, šalát...)

                    PIATOK 15.10.       „BIELY DEŇ“           (jogurt, termix, syry...)

       

    • Deň mlieka
     • Deň mlieka

     • Do fotogalérie bol pridaný nový album Deň mlieka.

      Deň školského mlieka                         

       

      Koncom septembra sme si aj v našej škole pripomenuli Svetový deň mlieka v školách.

      Keďže je mlieko bielej farby, aj tento deň sa niesol v jej znamení a žiaci si vybrali zo svojich šatníkov oblečenie bielej farby.

      Mlieko a mliečne produkty sú najlepším prírodným zdrojom vápnika, ktorý má význam pre zdravý rast kostry a zubov našich žiačikov. Mlieko obsahuje veľké množstvo nenahraditeľných zložiek ľudskej výživy, hlavne bielkovinytukycukryvitamíny a minerálne látky

      Na hodinách výtvarnej výchovy vzniklo mnoho veľmi pekných výtvarných prác venovaných dňu mlieka.

      Tento deň sa žiakom veľmi páčil a počas prestávky sa s chuťou pustili do svojej mliečnej desiaty. Všetci  si spoločne zaželali dobrú chuť.                                                             

       

       

      BIELY DEŇ

            29. septembra si žiaci 1.-4. ročníka pripomenuli Svetový deň mlieka v školách.

      Mlieko a mliečne výrobky predstavujú jednu z najdôležitejších a nenahraditeľných zložiek výživy pre deti, ktoré rastú a vyvíjajú sa. Preto sme sa o význame bieleho nápoja nielen rozprávali, desiatovali mliečne desiaty , ale aj „obliekli do bielej farby“. Tí najmenší sa dozvedeli, že mlieko obsahuje hlavne bielkoviny, tuky, cukry, vitamíny a minerálne látky. Mlieko a mliečne produkty sú najlepším prírodným zdrojom vápnika, ktorý má význam pre zdravý rast kostry a zubov.

    • Deň zvierat
     • Deň zvierat

     • Do fotogalérie bol pridaný nový album Deň zvierat.

      SVETOVÝ DEŇ ZVIERAT je  deň oslavou života zvierat, ich nezastupiteľnej úlohy v našom živote, oslavou vzťahu medzi ľuďmi a ríšou zvierat. Tento deň mal spočiatku upozorniť na kritickú a neutešenú situáciu ohrozených druhov živočíchov. Neskôr sa začal vzťahovať na všetky druhy zvierat a postupne sa oslavoval po celom svete.

                     Tento deň na prvom stupni bol trocha iný ako ostatné dni v našej škole.  Každý žiak si mohol doniesť do školy svojho miláčika. V niektorých triedach už od rána pribudli noví „žiaci“, ktorí nesedeli v laviciach, ale boli usadení v klietkach, škatuliach, aby nevyrušovali počas vyučovania. Aj medzi našimi žiakmi je veľa chovateľov  zvierat, ktorí sa o svojich zvieracích kamarátov nielen starajú, ale snažia sa ich aj niečo naučiť. Tí, ktorí si nemohli doniesť živé zvieratko priniesli si svoje najobľúbenejšie plyšové zvieratko

      alebo fotografiu. V tento deň sa všetci tešili, lebo mohli mať v škole svoje najobľúbenejšie zvieratko.

       Niektorí žiaci veria, že už aj oni si na budúci rok prinesú živé zvieratko.

                    Ťažko si vieme predstaviť život bez nich. Hoci nevedia svoje pocity a potreby formulovať do slov, majú právo na citlivé zaobchádzanie. A toto právo a lásku k zvieratám sa snažíme prehĺbiť aj v mysliach našich žiakov.                                                                                                                 AH
       

    • Úspechy našich žiakov
     • Úspechy našich žiakov

     • Do fotogalérie bol pridaný nový album Úspechy našich žiakov.

      V Bystřici pod Hostýnem sa v polovici septembra v dňoch 18.-19. 9. 2021 konali majstrovstvá Českej republiky žiactva v letnom biatlone. Celkovo sa na štart postavilo viac ako 400 žiakov a žiačok. Počas víkendu boli na programe 3 disciplíny - v sobotu pretekári absolvovali 2 z nich a to rýchlostné preteky a štafetu a v nedeľu zápolenie  pokračovalo pretekmi s hromadným štartom. V kategórii W13 štartovalo celkovo 52 žiačok, pričom Slovensko zastupovala len jediná reprezentantka - Nella Štulajterová.

      V rýchlostných pretekoch (1,5 km) Nella patrila k tým najrýchlejších, žiaľ 2 netrafené terče a teda 2 trestné kolá naviac ju odsunuli na nepopulárne 4. miesto so stratou 4 sekúnd na bronzový stupienok. Následná štafeta bola skôr o zbieraní skúseností, no aj napriek tomu svoj úsek absolvovala ako najrýchlejšia z celého 2. bežeckého úseku trate.

      Nedeľa bola náročnejšia aj tým, že mierne mrholilo a teplota vzduchu bola len 12 °C. Nellka si vybojovala 6. pozíciu na štarte pri celkovom počte 52 štartujúcich pretekárok. Trať merala 2 km a opäť ju na nej čakali 2 streľby. Tentokrát ich zvládla bez chyby a v kombinácii s rýchlym behom si vybojovala vynikajúce 2. miesto. Z letných biatlonových pretekov si tak odnášala nielen nové a cenné skúsenosti, ale aj zaslúženú striebornú medailu, ku ktorej jej všetci srdečne gratulujeme.

    • Zber papiera - jeseň 2021
     • Zber papiera - jeseň 2021

     • Do fotogalérie bol pridaný nový album Zber papiera - jeseň 2021.

      ZBER PAPIERA – OZNAM

      V dňoch od 11.X. do 22.X. 2021 bude prebiehať školská akcia Zber papiera.

      Z dôvodu proti pandemických opatrení bude jej priebeh nasledovný:
      - zviazaný papier (nie kartón) odovzdá rodič, žiak v Zberných surovinách, Stavebná č.2 (Majer oproti Betonárke )
      - Zberné suroviny vypíšu pre rodiča doklad s menom a množstvom odovzdaného papiera
      - rodič (žiak) odovzdá doklad triednej učiteľke, učiteľovi
      - triedna učiteľka, učiteľ odovzdá doklady za triedu (do 27.X.) p. Karolyiovej – zodpovednej za akciu
      Akcia bude tak ako po iné roky vyhodnotená a najlepšie triedy aj jednotlivci budú odmenení. Financie sa odovzdávajú do OZ Uhlisko a použijú sa na školské aktivity našich žiakov.

      V prípade nejasností kontaktujte p. Karolyiovú (cez správu na Edupage alebo alzbeta.karolyiova@gmail.com )

      Ďakujeme všetkým za aktívnu účasť 

    • Sládkovičova Radvaň
     • Sládkovičova Radvaň

     • Úspechy našich žiakov - Sládkovičova Radvaň 2020/2021

       

      Rok 2021 bol pre našich recitátorov zo ZŠ Golianova v poézii a próze mimoriadne úspešný.

      Po víťazstvách v Kováčovej Bystrici nás čakala ešte jedna výzva – zabojovať o čo najlepšie umiestnenie v postupových kolách (školské, okresné, obvodné, krajské, celoslovenské) na Hviezdoslavov Kubín 2021.

      V regionálnom kole, ktoré sa uskutočnilo v júni tohto roka, si naše recitátorky – Klára Pajgertová vtedy ešte z 5. B, Barbora Balážová zo 6. B, Ivana Pechová a Hana Danišová – obidve z 8. C vybojovali výborné umiestnenie a „uchmatli“ všetky 1. miesta vo svojich kategóriách (v 2. a 3. kategórii – poézia a próza). Takže sme sa stali jedinou školou za celý región BB a BR, ktorá zastupovala všetky triedy na 2. stupni ZŠ v prednese poézie a prózy. 😉

      Keďže covid zamiešal karty aj v umeleckej sfére a termíny jednotlivých prednesových kôl sa museli postupne presúvať na neskoršie termíny, dokonca sa okresné kolo uskutočnilo aj online formou, nepodarilo sa súťaž uzavrieť do konca školského roka 2020/2021. Preto sa zvyšné kolá súťaže prehupli do nového školského roka a tak po 2 mesiacoch prázdnin čakalo dievčatá posledné súťažné kolo – krajské, známejšie aj pod názvom Sládkovičova Radvaň. Celoslovenské kolo pod názvom Hviezdoslavov Kubín už pre tieto kategórie nie je súťažným, ale akousi odmenou – účasťou v programe na nesúťažnej prehliadke tých najlepších detských prednesov z celého Slovenska. Ale teraz späť ku krajskému kolu.

      62. ročník Sládkovičovej Radvane sa konal 20. septembra 2021 v priestoroch Štátnej vedeckej knižnice, kde sa zišli tí najlepší z najlepších – víťazi regionálnych kôl z celého Banskobystrického kraja. Najúspešnejší recitátori si zmerali sily v 1. – 3. kategórii, každý sa snažil podať ten najlepší výkon. A vyplatilo sa! Naše recitátorky zabojovali a získali tie najlepšie ocenenia:

      2. kategória 

      poézia: 1. miesto Barbora Balážová (7. B) a postup na celoslovenské kolo Hviezdoslavov Kubín

      próza: 2. miestoKlára Pajgertová (6. B) a návrh na postup na celoslovenské kolo Hviezdoslavov Kubín

      3. kategória

      poézia: 1. miesto Ivana Pechová a postup na celoslovenské kolo Hviezdoslavov Kubín

                                      (Ivanka už nie je našou žiačkou, ale súťaž je pokračovaním z minulého šk. roka)

      próza: 1. miestoHana Danišová (9. C) a postup na celoslovenské kolo Hviezdoslavov Kubín

      Gratulujeme a ďakujeme z celého srdca všetkým našim štyrom recitátorkám za ich mimoriadne úspechy a prajeme im krásne umelecké zážitky na celoslovenskom kole koncom októbra 2021 v Dolnom Kubíne.

                                                                                                                             PaedDr. Dagmar Hornáčková

      Pre tých, ktorí by sa chceli oboznámiť s výsledkami súťaže bližšie, pripájam ešte link na výsledkovú listinu Sládkovičovej Radvane aj s hodnotením prednesov porotcami v jednotlivých kategóriách.

      https://www.sosbb.sk/oblasti-cinnosti/umelecke-slovo/hviezdoslavov-kubin/62-sladkovicova-radvan.html?fbclid=IwAR0s2lFr9-9_vftS54cQxCeXtEYkPkzN_qQp6AcmeXvlftbmeaHxjGq4CNw