• Poštové múzeum
     • Poštové múzeum


     • NÁVŠTEVA DRUHÁKOV V POŠTOVOM MÚZEU

       

              Žiaci 2. ročníka  navštívili unikátne poštové múzeum, ktoré je jediné svojho druhu na Slovensku. Korene poštového múzejníctva na území Rakúska-Uhorska siahajú až do roku 1896, kedy sa uskutočnila prvá výstava v Budapešti. Poštové múzeum v Banskej Bystrici, tak ako ho poznáme dnes, vzniklo v roku 2000. Expozícia obsahuje predmety, ktoré dokumentujú  vývoj poštovníctva a filatelistickú zbierku poštových známok.                                               

             Žiakov zaujali vzácne zbierkové predmety, ako súbory listov, staré poštové schránky, historické listové aj balíkové váhy, ale aj rovnošaty poštových úradov a veľa ďalších zaujímavých exponátov.
             Druháci sa ale najviac tešili  z priestorov  detskej sekcie s názvom Detská pošta, kde mali možnosť napísať na veľkú pohľadnicu adresu, nalepiť si poštovú známku a opečiatkovať si, akoby boli pracovníkmi pošty, pretože si vyskúšali prácu za funkčnou listovou priehradkou. Skladanie puzzle,  preklápacích obrázkov a hľadanie zaujímavostí s poštovou tematikou sa druhákom veľmi páčila. Veľkým zážitkom bolo spoznanie telefónnej búdky, ktorá kedysi slúžila na pošte pre telefonické spojenie v časoch, keď sme nemali mobily a pevné linky v svojich domovoch.

    • Úspechy našich žiakov vo vedomostných súťažiach z matematiky
     • Úspechy našich žiakov vo vedomostných súťažiach z matematiky

     • Teší nás úspech našich žiakov, ktorí našu školu úspešne reprezentovali v súťažiach v školskom roku 2021/2022 :


      Matematická olympiáda – okresné kolo

      5. ročník:

      Chválik Samuel 5.D – 1. miesto

      Stanová Nina 5.B – 17. miesto

      6. ročník:

      Chorvátová Anna 6. C – 6. miesto

      Gajdoš Alec 6.A – 12. miesto

      Tavačiak Jakub 6. B – 8. miesto

      8. ročník:

      Berko Adam 8.A – 9. miesto

      9. ročník:

      Sochanová Adela 9.D – 5. miesto

       

      Matematická olympiáda – krajské kolo

      9. ročník:

      Sochanová Adela 9.D – 5. miesto – 14. miesto

       

      Pytagoriáda – okresné kolo

      5. ročník:

      Miklošík Andrej 5.A – 30. miesto

      6. ročník:

      Stets Roksolana 6.D – 31. miesto,

      Chorvátová Anna 6.C – 37. miesto

      7. ročník:

      Chválik Matúš 7.C – 9. miesto

      8. ročník:

      Stano Peter 8.A – 13. miesto

       

      IQ – olympiáda – krajské kolo

      7. ročník:

      Chválik Matúš 7.C – 5. miesto

       

      Chválik Matúš - 11. miesto v regionálnom kole stred IQ olympiády 2022.

       

      Veľká vďaka patrí vyučujúcim, ktorí žiakov pripravujú počas celého školského roka. 

      Všetkým žiakom ďakujeme za úžasnú reprezentáciu školy v náročných matematických súťažiach. 

      Blahoželáme k dosiahnutým úspechom!  

    • Krajské kolo vo florbale žiakov
     • Krajské kolo vo florbale žiakov

     • Žiaci 8.A a 9.A sa vo štvrtok 26.5.2022 zúčastnili krajského kola vo florbale. V “B” skupine sme porazili Zvolen a Detvu. V Semifinále sme porazili víťaza “A” skupiny Revúcu 4:0. Finále sme vyhrali nad Lučencom 2:1 a postúpili sme na majstrovstvá Slovenska, ktoré sa budú konať v Trenčíne.

      Gratulujeme a držíme palce pri majstrovských zápasoch.

    • Krajské kolo vo florbale žiačok
     • Krajské kolo vo florbale žiačok

     • Žiačky našej školy nás úspešne reprezentovali v Krajskom kole vo florbale, ktoré sa uskutočnilo 27.5.2022 v Badíne. Spomedzi 11 družstiev, víťazov OK celého Banskobystrického kraja sa umiestnili na vynikajúcom 3.mieste. Víťazom sa stali žiačky ZŠ sv.Dominika Savia zo Zvolena. Dievčatám srdečne blahoželáme a ďakujeme za výbornú reprezentáciu.

    • Beseda - zúbky
     • Beseda - zúbky

     • Zdravé zúbky

      Už aj malí prváčikovia vedia, že  Golianka je „Zdravá škola“. Všetci tu veľa športujú na čerstvom vzduchu, dodržiavajú pitný režim, zdravo sa stravujú a dbajú na správne hygienické návyky. Súčasťou zdravého života je aj starostlivosť o svoj chrup a správna ústna hygiena. Najmä pre prváčikov, je to veľmi dôležité, keďže počas tohto obdobia menia mliečne zúbky za trvácne. O tom, ako sa starať o svoje zúbky, aby boli  zdravé a čisté, sa dozvedeli všetci prváci na besede „Zdravé zúbky“. Spoznali rôzne názvy zúbkov v našich ústach, napr. rezáky, očné alebo stoličky. Pripomenuli si spolu základné dentálne pomôcky, ako sú kefka, pasta, zubná niť a medzizubná kefka. Na záver si zaspievali veselú pesničku  o Zubožrútovi.

    • Návšteva verejnej knižnice
     • Návšteva verejnej knižnice

     • Návšteva Verejnej knižnice Mikuláša Kováča

       

       V máji žiaci 2. ročníka navštívili po prvýkrát Verejnú knižnicu Mikuláša Kováča – pobočka Sídlisko. Pani knihovníčka im na začiatku pútavou formou vysvetlila ako také knihy vznikajú a ako sa k nim treba správať. Deti sa dozvedeli aj akým spôsobom sa môžu stať členmi knižnice. Formou hry si pripomenuli niektoré rozprávkové bytosti a na záver si mohli poprezerať knihy, ktoré ich zaujali. Pobyt v knižnici sa deťom veľmi páčil, čoho dôkazom sú úž novozaložené čitateľské preukazy niektorých druháčikov.

    • Vystúpenie sokoliarov
     • Vystúpenie sokoliarov


     • Apríl – „mesiac vtákov“

      V mesiaci apríl sme na našu školu pozvali sokoliarov zo ZŠ s MŠ Maximiliána Hella zo Štiavnických Baní. Na úvod vystúpenia nám podali stručné informácie o histórií sokoliarstva. Potom nás upútali ukážkami letu pernatých dravcov a zaujímavými informáciami o ich živote. Žiaci mali veľký zážitok, pretože dravce sa dostali do ich bezprostrednej blízkosti, pri lete sa ich jemne dotkli koncami krídel. Niektorí si tiež mohli vyskúšať ako im dravec priletí na ruku.

      Za vystúpenie sokoliarom veľmi pekne ďakujeme a tešíme sa nabudúce.

    • Plavecký výcvik 3. a 4. ročník
     • Plavecký výcvik 3. a 4. ročník

     • Plavecký výcvik

      Po viac ako dvojročnej prestávke absolvovali naši žiaci v týždni od 9. mája do 13. mája 2022 plavecký výcvik. Konal sa na krytej plavárni na Štiavničkách pod vedením skúsených trénerov a tréneriek z Plaveckého kempu v Banskej Bystrici. Všetci tretiaci a štvrtáci si počas celého týždňa zlepšovali svoje plavecké zručnosti. Každý sa veľmi snažil a robil pokroky. Osmelili a prekonali sa aj tí menej odvážni žiaci. Najdôležitejšia bola radosť všetkých detí z pobytu vo vode, čo bolo na ich tvárach aj vidieť. Za úspešné absolvovanie plaveckého kurzu dostal na záver každý žiak diplom.

    • Planetárium - exkurzia
     • Planetárium - exkurzia


     • Dňa 20.5.2022 triedy 4.B a 4.C navštívili hvezdáreň a planetárium Maximiliána Hella. Žiaci absolvovali veľmi zaujímavý program pozostávajúci z demonštrácie astronomických úkazov na umelej oblohe planetária, odborné prednášky a premietanie rozprávky “Polaris – vesmírna ponorka a tajomstvo polárnej noci“. Následne vyšli aj do astronomickej pozorovateľne, kde sa nachádza ďalekohľad na pozorovanie vesmírnych objektov, no len niektorí mali možnosť vidieť fotosféry Slnka, pretože ho zahalili oblaky. Exkurzia sa žiakom veľmi páčila a určite nenavštívili hvezdáreň poslednýkrát. 

    • Deň Matiek
     • Deň Matiek


     • Druhá májová nedeľa už tradične patrí mamám.

      Vzdať úctu všetkým mamičkám, mamkám, maminám je možné rôznym spôsobom, napríklad darovaním kytice, pohľadnice, zarecitovaním básničky, vyrobením jednoduchého darčeka alebo i bozkom na líce.

          Naši žiaci spolu so svojimi učiteľkami pripravili tohto roku pre svoje mamy malé prekvapenie vo forme vlastnoručne vyrobených pohľadníc a tulipánov, pretože darček vyrobený vlastnými rukami má pre obdarovaného jedinečnú hodnotu. Milé prekvapenia budú pre maminy aspoň malým poďakovaním za ich lásku, obetavosť, starostlivosť a v neposlednom rade aj za trpezlivosť pri výchove ich ratolestí.

    • Bezpečne domov
     • Bezpečne domov

     • Bezpečne domov – bezpečne na cestách.....

       

           Neodmysliteľnou súčasťou žiakov na I. stupni je pracovať na projekte  dopravnej  výchovy pod názvom: „  Bezpečne domov – bezpečne na cestách.“

      Už niekoľko rokov sa každý rok stretneme s policajtmi KR PZ, s  ktorými si preveríme vedomosti z dopravnej výchovy. Ani tento rok  nebol iný...

                     Vieme, že okrem pozitívnych stránok má doprava a motorizmus aj veľa záporných stránok. S rozvojom motorizmu sa zvyšuje počet dopraných nehôd, kedy dochádza k stratách na životoch, k ťažkým zraneniam aj s trvalými následkami. Častými účastníkmi dopravných nehôd sa stávame aj my  deti. Akýkoľvek druh pohybu v cestnej premávke je nemysliteľný bez poznania a rešpektovania pravidiel cestnej premávky, ktoré sme si opäť radi pripomenuli a zopakovali.

      Už sa tešíme na budúce stretnutie.... 

    • Beseda so spisovateľom
     • Beseda so spisovateľom


     • Beseda so spisovateľom Petrom Stoličným

                      Vo štvrtok 19.5.2022 sa deti 1.A triedy zúčastnili  besedy so spisovateľom.  Do Verejnej knižnice Mikuláša Kováča v Banskej Bystrici zavítal spisovateľ Peter Stoličný, autor pre deti známej knižnej série o opici Škorici a jej kamarátoch.

      Opica, ktorá vie čarovať si deti získala svojou bezprostrednosťou ako aj vylomeninami, ktoré neustále spôsobuje. Našťastie ju vždy sprevádzajú kamaráti, ktorí jej pomôžu a naučia ju, čo sa smie a čo nie.

      Pieseň opice Škorice pozná každý žiačik z 1.A. Príbehy si deti čítajú na hodinách etickej výchovy, v školskom klube ale i doma s rodičmi.

      Rozprávanie spisovateľa Petra Stoličného deti veľmi zaujalo. Dozvedeli sa mnoho zaujímavých informácií zo života spisovateľa. Deti veľmi potešilo, keď zistili, že autor plánuje písať ďalšie príbehy o opici Škorici.

      Deti využili možnosť  a dali si podpísať prinesené knihy samotným pánom  spisovateľom.  

      „Čítanie sú otvorené dvere do čarovného sveta.“
      – Francois Mauriac

    • Okresné kolo vo florbale - dievčatá
     • Okresné kolo vo florbale - dievčatá

     • Žiačky našej školy po výbornom a bojovnom výkone, keď zvíťazili vo všetkých zápasoch, vyhrali OK vo florbale a vybojovali si postup do krajského kola, ktoré sa uskutoční koncom mája v Badíne. Gratulujeme a držíme palce aj v ďaľších bojoch.