• Umelecký prednes
     • Umelecký prednes

     • Tento školský rok bol mimoriadne úspešným hneď pre niekoľko recitátorov a recitátoriek z našej školy.

      Najskôr v októbri „dobiehalo“ celoslovenské kolo Hviezdoslavovho Kubína (posunuté pre koronu až na jeseň 2021), kde sme mali 3 želiezka v ohni: Kláru Pajgertovú (6.B), Barboru Balážovú (7.B), ktoré obsadili strieborné pásmo a Hanu Danišovú (9.C), ktorá skončila na bronzovom stupienku.

      Od februára sme naštartovali novú sezónu. Systematická príprava a precízna práca na prednesoch nám zabezpečila aj v tomto roku vynikajúce výsledky. Najskôr sme sa postupne prebojúvali postupovými kolami – od okresného, cez regionálne až do krajského na Sládkovičovu Radvaň. Na postup do celoslovenského kola sa mohla tešiť Hanka Danišová, ktorá si svoj minuloročný debut zopakovala a posunula sa o priečku vyššie, čiže získala strieborný post.

      Popritom sme sa zapojili aj do celoslovenskej súťaže Kováčova Bystrica, kde sme hromadne bodovali. Veď posúďte sami. 😉

      Juraj Dianiška (5.D) – 2. miesto na regióne Hviezdoslavov Kubín a 2. miesto na Kováčovej Bystrici

      Klára Pajgertová (6.B) - 3. miesto v kraji – Sládkovičova Radvaň a 1. miesto na Kováčovej Bystrici

      Klára Saksová (6.C) - 3. miesto v regióne Hviezdoslavov Kubín a Laureátka celej prózy na Kováčovej Bystrici

      Barbora Balážová (7.B) - 2. miesto v regióne Hviezdoslavov Kubín a 1. miesto na Kováčovej Bystrici

      Emma Wittmannová (9.C) - 2. miesto v regióne Hviezdoslavov Kubín

      Hana Danišová (9.C) 2. miesto v celoslovenskom kole Hviezdoslavovho Kubína a Absolútna laureátka  celej súťaže Kováčova Bystrica

      Na ocenené priečky tohto roku síce nedosiahli, ale tak isto sa zodpovedne pripravovali a čestne reprezentovali našu školu: Erik Rusko (6.B) a Martin Úradníček (8.A).

      Všetkým recitátorom srdečne blahoželáme a prajeme im veľa ďalších úspechov na recitačnom poli, ale teraz hlavne krásne leto, túžobne očakávané prázdniny a deviatačkám dobrý štart do ďalšieho levelu – na stredné školy. 😊

                                                                                                    Dagmar Hornáčková

    • SČK a dobrovoľný HZ
     • SČK a dobrovoľný HZ

     • Ukážky práce Slovenského Červeného kríža a dobrovoľného hasičského zboru

      Tesne pred ukončením školského roka prišli k nám členky Slovenského Červeného kríža s vozidlom rýchlej zdravotnej pomoci. Na úvod si žiaci zopakovali, čo si zapamätali z marcovej besedy o poskytovaní prvej pomoci. Potom mali možnosť preskúmať výbavu vozidla, zapnúť maják či sirénu. Dozvedeli sa, na čo slúžia jednotlivé pomôcky v záchranke, pár žiakov si vyskúšalo ten pocit, keď pacienta odvážajú na nosidlách. Následne sa žiaci presunuli k vozidlu dobrovoľného hasičského zboru, kde sa dozvedeli ďalšie informácie o výbave auta a trochu sa zahrali na hasičov.

      Ďakujeme veľmi pekne členkám Slovenského Červeného kríža aj dobrovoľným hasičom za ochotu a čas, ktorý deťom venovali.

    • Beseda so včelárom
     • Beseda so včelárom

     • Beseda so včelárom

      Druhákov navštívil skúsený včelár, ktorý nám porozprával o včielkach oveľa viac, ako sme sa dozvedeli z učebnice prvouky. Priniesol si so sebou aj množstvo včelárskych pomôcok – úľ, plásty, včelársku kuklu... A to nebolo všetko.  Priniesol so sebou živé včielky, ktoré sme mohli pozorovať. Zodpovedal nám aj na otázky, ktoré  sme mali. Na záver nám dal ochutnať výborný domáci medík.

      Zaujímavé a poučné rozprávanie sa nám veľmi páčilo. Ďakujeme!!!

    • Škola v prírode - 3.A a 3.C
     • Škola v prírode - 3.A a 3.C


     • Koncom júna vyrazili  žiaci 3.A a 3.C triedy za novými zážitkami a dobrodružstvom do Školy v prírode v Oščadnici Veľkej Rači. Na deti čakal bohatý program. Dopoludnia spoznávali pri prechádzkach a túrach krásy kysuckej prírody a popoludnia trávili s animátormi pri rôznych športových, vedomostných a zábavných aktivitách. Večer sa zabavili pri rôznych súťažiach a vyšantili na diskotéke. V rámci výletu navštívili skanzen vo Vychylovke, kde sa previezli úvraťovou železničkou a oboznámili sa so životom našich predkov v minulosti. Domov si priniesli veľa skvelých zážitkov, na ktoré budú ešte dlho spomínať.

    • Hrad Slovenská Ľupča
     • Hrad Slovenská Ľupča

     • DRUHÁCI NA ĽUPČIANSKOM HRADE

                27. júna 2022  sa žiaci 2. ročníka vybrali na exkurziu na jedno z mnoho bohatstiev slovenskej histórie Banskobystrického kraja - Ľupčiansky hrad. História a vznik hradu sa viažu k 13. storočiu a  počas ostatných storočí prešiel rôznymi zmenami a prestavbami. Hrad začal zanikať v 19. storočí a slúžil aj ako sirotinec.  Žiaci sa dozvedeli mnoho zaujímavostí o hrade a mali možnosť nahliadnuť do obnovených priestorov a nádvoria hradu, ktoré sú sprístupnené verejnosti.

    • Školský turnaj
     • Školský turnaj

     • Školský turnaj mladších (5., 6. a 7.ročník) a starších (8. a 9.ročník) žiakov vo futbale a žiačok vo vybíjanej pri príležitosti EYOF, olympijskej myšlienky a hlavne záveru školského roka, sa konal v pondelok 27.6.2022 na našej ZŠ Golianova v Banskej Bystrici. Ani veľká horúčava neubrala žiakom chuť pobiť sa o dobrý výsledok a radosť z pohybu. Tí najlepší si odniesli medaily, ale dobrý pocit z účasti určite zlepšil deň všetkým. Kabinet TŠV ďakuje všetkým za účasť a gratuluje víťazom.

       

       

       

    • Majstrovstvá Slovenska v laser run U17
     • Majstrovstvá Slovenska v laser run U17

     • Linda Sýkorová a Ronald Štofan žiaci 8.B triedy sa stali Majstrami Slovenska v laser run v streľbe a plávaní U17.

      Za vynikajúce umiestnenie gratulujeme a prajeme veľa šťastia pri ďalších športových úspechoch.

    • Škola v prírode - 3.B a 4.A
     • Škola v prírode - 3.B a 4.A


     • Škola v prírode – Tále

      Predposledný školský týždeň 20.6. – 24.6. strávili žiaci 3.B a 4.A v prekrásnom prostredí Nízkych Tatier. Penzión Kúria na Táľoch sa im stal na 5 dní ich druhým domovom a pani učiteľky a pani vychovávateľky ich mamami. Okrem denných výletov do prírody navštívili aj Bystriansku jaskyňu, farmu Ajax s domácimi zvieratami, náučný chodník Tále. Bolo výborne!

    • Exkurzia u hasičov
     • Exkurzia u hasičov


     • Exkurzia u hasičov

      Žiaci druhého ročníka sa zúčastnili exkurzie u hasičov. Pozreli sme si všetky zákutia hasičskej stanice, zásahové autá plné hasičskej techniky, pomôcky a prístroje, ktoré k svojej práci potrebujú. Videli sme aj hrubú tyč, po ktorej sa ujo hasič spustil po zaznení skúšobnej sirény, ako vyzerá hasičský oblek, vyskúšali sme si aj aký je ťažký. Veľký zážitok sme mali, keď nám ukázali auto s vysokozdvižnou plošinou. Určite najväčším zážitkom bolo vidieť hasičov v akcii, lebo počas našej exkurzie bol nahlásený oznam na linku 150, a tak sme na vlastné oči videli ich rýchly výjazd.

      Veľmi pekne ďakujeme členom hasičského zboru v Banskej Bystrici, ktorí nás počas celej exkurzie sprevádzali.

      Žiaci 2.A,B,C triedy

    • Baseball
     • Baseball

     • Posledné hodiny angličtiny v školskom roku už tradične patria menej tradičným aktivitám, medzi najobľúbenejšie sa radia "baseballové zápasy" jednotlivých skupín. Dnes si siedmaci (skupiny 7CD, 7D, 7A1 a 7A2) dali odvetu z vlaňajška.

      Jeden z najpopulárnejších športov v USA hráme podľa veľmi zjednodušených pravidiel, na improvizovanom ihrisku a s vlastným bodovaním, ale už vieme, na čo slúži pálka, čo má robiť nadhadzovač, kadiaľ máme bežať a ako máme obsadiť méty, hoci nie vždy sme si istí, ktorú métu vlastne máme obsadiť. Veľmi nás poteší, keď dokážeme odpáliť loptičku. Poznáme homerun, pár sa nám ich podarilo zabehnúť. Profíci by sa na nás zrejme smiali, ale pre nás je hlavné, že sa zabavíme. A nejakým zázrakom naše zápasy zväčša končia remízou. Tu naozaj nie je dôležité zvíťaziť.

    • Devín - Bratislava - Carnuntum - Viedeň
     • Devín - Bratislava - Carnuntum - Viedeň

     • Konečne sme sa dostali aj do zahraničia! Triedy 6.A, 8.C a 8.D koncom mája absolvovali kombináciu školského výletu a jazykovo-dejepisnej exkurzie po trase Devín – Bratislava – Carnuntum – Viedeň.

      Vo štvrtok, 26. mája sme prišli do školy už o 6.45 a zakrátko sme nastúpili do autobusu. Pani učiteľky nás spočítali, skontrolovali nám pasy a tesne po siedmej sme vyrazili na cestu. Našou prvou zastávkou bol hrad Devín, kam sme dorazili tesne pred desiatou. Vyliezli sme na vysoký kopec a pani lektorka nám porozprávala o histórii hradu a jeho význame pre slovenské dejiny. Dokonca nás nechala urobiť aj malý fyzikálny pokus – liali sme vodu do studne a počítali, ako dlho bude trvať, kým sa ozve jej čľapot na dne. Potom sme si v skupinkách popozerali expozície múzea a obdivovali sme výhľady na okolitú krajinu, najmä zo sprístupnených horných častí hradu. O 11.30 sme zostúpili do podhradia, kde sme si prezreli pamätníky železnej opony a jej obetí, vrátane pamätníka, ktorý v r.2009 odhalila anglická kráľovná Alžbeta II. O 12.00 sme odišli do Bratislavy.

      Prehliadku mesta sme začali na hradnom kopci pred budovou parlamentu, potom sme si prezreli areál hradu a barokovú záhradu. Z hradieb sme si pozreli, čo nás čaká ďalej. Mikulášskou bránou sme zišli do podhradia, kde sme si pozreli pamätník holokaustu a častí Starého mesta zničeného pri výstavbe mosta SNP, ako aj exteriéry Dómu sv. Martina. Následne sme sa prešli ulicami Starého mesta (Panónska, Ventúrska, Michalská, Sedliarska), pričom sme si všímali známe mestské paláce a inštitúcie. Zbierali sme informácie, aby sme vedeli odpovedať na všetky otázky, ktoré sme dostali už v autobuse. Na Hlavnom námestí sme si pozreli exteriéry Radnice, Ferdinandovu fontánu a známe bratislavské kovové sochy (napoleonský vojak, Schoene Náci, Čumil), potom sme prešli na Hviezdoslavovo námestie, kde sme mali 40-minútovú prestávku na obed v okolitých reštauráciách.

      Po obede sme si pozreli výzdobu starej budovy SND, zvyšky Rybárskej brány, Hviezdoslavovu sochu a budovy hotela Carlton a veľvyslanectva USA, potom sme okolo Reduty a cez námestie Ľudovíta Štúra prešli na nábrežie Dunaja. Videli sme mosty SNP a Starý most, neskôr most Apollo, budovu dunajského prístavu a niekoľko pristavených lodí. Po nábreží Dunaja sme prešli k OC Eurovea, kde sme mohli nakupovať alebo si oddýchnuť na ihriskách, v športovom areáli alebo na trávnatých plochách.

      O 17.30 nás autobus odviezol na ubytovanie v hoteli „Hotely Plus“. Po ubytovaní sa nás čakala večera, po nej išli žiaci 8.C a 8.D na prechádzku k OC Avion, žiaci 6.A ostali v hoteli sledovať hokejový zápas Slovensko – Fínsko (škoda tej prehry), popri tom absolvovali tréningovú jednotku. Po skončení zápasu bola večierka, väčšina z nás zaspala rýchlo a bez problémov.

      Na druhý deň ráno bol budíček o 7.00, o 7.30 nás čakali raňajky a o 8.00 sme vyrazili na cestu do Rakúska. Do archeologického parku Carnuntum sme dorazili o 9.00. Po krátkom filme, ktorý nám priblížil históriu tohto miesta, sme sa rozdelili do dvoch skupín a šikovné pani sprievodkyne nám za 90 minút prezradili mnoho informácií o spôsobe života v rímskej ríši, ale aj o práci archeológov. Videli sme zrekonštruované budovy (domy, dielne, fast-foodové reštaurácie, verejné toalety a kúpele/wellness centrum), v interaktívnych aktivitách sme sa dozvedeli, ako sa Rimania obliekali a vyskúšali sme si písanie na voskové tabuľky. Po krátkej zastávke v darčekovom obchode sme pokračovali v ceste do Viedne.

      Prehliadku mesta sme začali pred budovou rakúskeho parlamentu, pozreli sme si Radnicu a Burgstheater, potom sme sa pristavili v Ľudových záhradách, aby sme poobdivovali rozkvitnuté ruže. Cez Námestie hrdinov sme prešli do Hofburgu, v minulosti sídla panovníkov ríše Habsburgovcov, dnes sídla mnohých rakúskych úradov a inštitúcií. Na Michaelovom námestí sme videli ďalšie vykopávky z rímskych čias. Následne sme si pozreli honosné ulice Kohlmarkt a Graben, videli sme Kostol sv. Petra, morový stĺp a mnoho obchodov svetových značiek. Na námestí nám vzala dych veľkolepá stavba Dómu sv. Štefana s typickou dlaždicovou strechou a nerovnakými vežami. Potom nastal vytúžený čas, keď sme si mohli nakúpiť jedlo, pitie a suveníry.

      Po prestávke sme pokračovali v prehliadke Viedne. Na Korutánskej ulici sme videli ďalšie paláce a obchody, dozvedeli sme sa, že v neďalekom Kapucínskom kostole sú hrobky Habsburgovcov (hoci napr. ich srdcia sú pochované v Dóme sv. Štefana), pred budovou Opery sme si všimli hviezdy s menami svetoznámych hudobných skladateľov. Po okružnej ulici Ring sme prišli k dvojičke Ľudových záhrad – Hradným záhradám. V nich nie je toľko ruží, ale videli sme sochy spisovateľa Johanna Wolfganga von Goetheho, cisára Františka Jozefa I. a hudobného skladateľa Wolfganga Mozarta (pred jeho sochou je husľový kľúč z kvetov, ktoré sú každý rok inej farby – teraz sú ružové).

      Po krátkom oddychu v tráve (a niektorí aj na balančných lanách) sme sa ďalej po Ringu znovu dostali naspäť k Hofburgu. Na druhej strane cesty sme navštívili pamätník Márie Terézie (pani učiteľky sa nám snažili vysvetliť, že jej zavedenie povinnej školskej dochádzky bolo pre dobro detí, lebo druhou možnosťou nebolo sladké ničnerobenie, ako ho poznáme z prázdnin, ale ťažká práca na poliach a hospodárstvach). Po bokoch pamätníka sme obdivovali nádherné budovy Múzea prírodných dejín a Umelecko-historického múzea, potom sme sa cez ďalšiu cestu dostali do Museumsquartier – časti mesta, kde sú ďalšie viedenské múzeá a galérie, ako napríklad Leopoldovo múzeum a Mumok (Múzeum moderného umenia).

      Na hlavnom nádvorí Museumsquartier sme si oddýchli pri fontáne a na moderných umelohmotných „gaučoch“, a potom sme sa už len vrátili k nášmu autobusu a o 17.00 sme vyrazili na cestu domov. A keďže sme pani učiteľky dva dni trápili rôznymi zvedavými otázkami, počas jazdy potrápili oni nás otázkami z pracovného listu. Svojimi odpoveďami sme príjemne prekvapili nielen pani učiteľky, ale aj samých seba - z tých dvoch dňoch sme vedeli rozprávať naozaj veľa.

      S krátkymi prestávkami sme sa pred školu vrátili o deviatej večer a plní dojmov sme sa rozišli domov.

    • Donovalkovo - školský výlet - 1. ročník
     • Donovalkovo - školský výlet - 1. ročník

     • PRVÁCI V DONOVALKOVE

      Náš prvácky školský výlet smeroval do detského mestečka Donovalkovo. Z mestečka sme boli naozaj nadšení. Čakalo nás tam 23 maličkých domčekov plných hračiek a zábavy. Našli sme tam kino, nemocnicu, hasičskú zbrojnicu, zámok... 

      S animátormi sme si precvičili dopravné značky. Získali sme cestovný pás a mohli sme sa vydať na jazdu po mestečku na kolobežkách.

      Veľmi sa nám páčilo kŕmiť a hladkať zajačiky, lamy a koníky. Boli sme pri tom tíško, aby sa nás zvieratká nezľakli. Niektorí z nás sa skrášlili maľovaním na tvár, iní si požičali autíčka a vozili sa po uličkách Donovalkova.

      Náš prvácky výlet bol naozaj skvelý!                   Prváci z 1.A,1.B,1.C