• Pasovanie za čitateľa
     • Pasovanie za čitateľa

     • Do fotogalérie bol pridaný nový album Pasovanie za čitateľa.

      Slávnostné pasovanie

      Vo štvrtok 30.9. navštívili žiaci III.A Verejnú knižnicu Mikuláša Kováča  –Oddelenie pre deti a mládež na Lazovnej ulici. Pani knihovníčka nás milo privítala, oboznámila žiakov s pravidlami správania sa v knižnici, prečítala úryvok z knihy od Gabriely Futovej Nejdem a basta!... Po rôznych zaujímavých aktivitách nasledovalo očakávané slávnostné pasovanie žiakov za čitateľov knižnice. Každý žiak, musel zložiť sľub:

      „Ja, čitateľ/ka, sľubujem vám,

      že na požičané knihy veľký pozor dám.

      Do knižnice prídem stále,

      vrátiť knižky, veľké, malé.

      Pravidlá dodržím rád,

      lebo s knihami chcem byť kamarát.

      To všetko zvládnuť chcem sám,

      tak na svoju čitateľskú česť PRISAHÁM.“

      Po zložení sľubu dostal každý žiak od kráľovnej pasovaciu listinu a nový čitateľský preukaz. Potom si už novo pasovaní čitatelia mohli prezrieť celú knižnicu, prelistovať zopár knižiek a požičať si tú, ktorá ich zaujala najviac.   

      Verím, že si naši čitatelia knihy obľúbia a knižnica sa pre nich stane miestom, kam sa budú radi vracať.

    • Škola remesiel ÚĽUV
     • Škola remesiel ÚĽUV

     • Do fotogalérie bol pridaný nový album Škola remesiel ÚĽUV.

      Škola remesiel ÚĽUV

      V piatok 8.10. vymenili žiaci III.A svoje školské lavice za Školu remesiel v Ústredí ľudovej umeleckej kultúry. Vďaka úžasným lektorom si v nej vyskúšali svoje zručnosti v tradičných remeslách.

      V textilnej dielni si deti pod odborným vedením lektorky vyskúšali textilnú techniku plstenie, pomocou ktorej si vyrobili krásnych ježkov.

      Základné princípy práce s drôtom a postupy tvarovania drôtu vysvetlila a predviedla lektorka deťom v drotárskej dielni. Pod jej vedením si vyrobili nádherné drôtené srdiečka.

      V rezbárskej dielni ich lektor oboznámil so základmi práce s drevom. Pomocou rezbárskeho náradia si s jeho pomocou zhotovili varešky.

      Veľmi zaujímavý bol pre deti aj postup spracovania kukuričného šúpolia a práca s ním. S pomocou skvelej lektorky vyčarovali deti zo šúpolia anjelikov.

      Práca v jednotlivých dielňach sa deťom veľmi páčila, takže verím, že do ÚĽUVu sa ešte vrátime.

    • Hurá, sme prváci
     • Hurá, sme prváci

     • Do fotogalérie bol pridaný nový album Hurá, sme prváci.

      Škola je pre prváčikov veľkou životnou zmenou. Začiatok školského roka je pre každého z nich slávnostnou výnimočnou  udalosťou.

      2. septembra privítala naša základná školy  nových maličkých žiačikov prváčikov. Plní očakávaní a zvedavosti, vstúpili do svojich tried a zvítali sa so svojimi novými pani učiteľkami. Niektorí mali úsmev na tvári, niektorí sa trochu báli. Sedeli v laviciach a čakali čo sa bude diať. Prezreli si svoje vyzdobené triedy. Zo všetkých strán sa na nich usmievali múdre sovičky, šikovné mravčeky a usilovné včielky. Deti sľúbili, že sa týmto vlastnostiam od zvieratiek v škole naučia. Zložili aj prvácky sľub, v ktorom sa zaviazali, že veru budú dobrými, poslušnými, šikovnými prvákmi.

      Vo veľkej telocvični pán riaditeľ, pani zástupkyne a pán zástupca privítali prváčikov. Zaželali im, aby sa im v škole darilo, aby sa mnoho naučili a spoznali nových dobrých kamarátov.

      No prváčikom sa mohol stať len ten, kto splnil zábavnú úlohu, ktorú vymysleli pani učiteľky. Po telocvični sa rozkotúľali farebné loptičky. Každá trieda musela dokázať svoju šikovnosť a loptičky počas pesničky rýchlo pozbierať a uložiť do krabice. Úlohu všetci zvládli hravo.

      Korunovácia prváčika bola hotová, keď si každý žiačik samostatne s odvahou prešiel symbolickou školskou bránou vyzdobenou balónmi, zazvonil školským zvončekom a prevzal uvítací list prváčika. Tak sa všetkým otvorila brána do naozajstnej školy. Veríme, že sa prváčikom v našej škole bude páčiť, že čas strávený v škole bude pre každého z nich príjemný, plný úspechov, vzdelávania sa, športových a tvorivých aktivít, ale aj zábavy so spolužiakmi.

                  V septembri sa prváčikovia zoznámili s pravidlami, ktoré je potrebné v škole dodržiavať, aby sa všetkým pracovalo dobre, aby sa v škole cítili príjemne a bezpečne. Naučili sa písať prvé písané tvary, z ktorých onedlho poskladajú prvé písmenká. Na matematike sa zoznámili s číslicami od jedna do šesť.  

      A ČO SA PRVÁČIKOM V ŠKOLE PÁČI NAJVIAC?

      1.A

      Evka: „Angličtina, lebo sa učíme po anglicky, prvouka a tiež matematika. Teším sa, keď príde trénerka a tancujeme. Najzábavnejšie je hrať sa v školskom klube s hračkami.“ 

      Šimonko: „Mňa najviac baví hracia prestávka a ako pracujeme. Páči sa mi, keď máme výtvarnú a jeme na obede.“  

      1.B

      Kubko: „Mám rád matematiku, ale neviem prečo."

      Veronika: „Páči sa mi šlabikár, lebo sú v ňom zaujímavé a srandovné obrázky".

      Robko: „ Mám rád VV, lebo tam kreslíme a robíme rôzne veci.“

      1.C

      Elizka: „Najviac sa mi páči v telocvični. Baví ma, keď súťažíme. Páči sa mi aj výtvarná, keď maľujeme, napríklad jabĺčko a hrušku.“ 

      Maťko: „Behacia dráha pri škole. Páči sa mi, že sa učíme zo Šlabikára a počítame na matematike.  Teším sa, že sa každý deň zahráme na koberci.“

    • Deň mlieka
     • Deň mlieka

     • Do fotogalérie bol pridaný nový album Deň mlieka.

      Deň školského mlieka                         

       

      Koncom septembra sme si aj v našej škole pripomenuli Svetový deň mlieka v školách.

      Keďže je mlieko bielej farby, aj tento deň sa niesol v jej znamení a žiaci si vybrali zo svojich šatníkov oblečenie bielej farby.

      Mlieko a mliečne produkty sú najlepším prírodným zdrojom vápnika, ktorý má význam pre zdravý rast kostry a zubov našich žiačikov. Mlieko obsahuje veľké množstvo nenahraditeľných zložiek ľudskej výživy, hlavne bielkovinytukycukryvitamíny a minerálne látky

      Na hodinách výtvarnej výchovy vzniklo mnoho veľmi pekných výtvarných prác venovaných dňu mlieka.

      Tento deň sa žiakom veľmi páčil a počas prestávky sa s chuťou pustili do svojej mliečnej desiaty. Všetci  si spoločne zaželali dobrú chuť.                                                             

       

       

      BIELY DEŇ

            29. septembra si žiaci 1.-4. ročníka pripomenuli Svetový deň mlieka v školách.

      Mlieko a mliečne výrobky predstavujú jednu z najdôležitejších a nenahraditeľných zložiek výživy pre deti, ktoré rastú a vyvíjajú sa. Preto sme sa o význame bieleho nápoja nielen rozprávali, desiatovali mliečne desiaty , ale aj „obliekli do bielej farby“. Tí najmenší sa dozvedeli, že mlieko obsahuje hlavne bielkoviny, tuky, cukry, vitamíny a minerálne látky. Mlieko a mliečne produkty sú najlepším prírodným zdrojom vápnika, ktorý má význam pre zdravý rast kostry a zubov.

    • Deň zvierat
     • Deň zvierat

     • Do fotogalérie bol pridaný nový album Deň zvierat.

      SVETOVÝ DEŇ ZVIERAT je  deň oslavou života zvierat, ich nezastupiteľnej úlohy v našom živote, oslavou vzťahu medzi ľuďmi a ríšou zvierat. Tento deň mal spočiatku upozorniť na kritickú a neutešenú situáciu ohrozených druhov živočíchov. Neskôr sa začal vzťahovať na všetky druhy zvierat a postupne sa oslavoval po celom svete.

                     Tento deň na prvom stupni bol trocha iný ako ostatné dni v našej škole.  Každý žiak si mohol doniesť do školy svojho miláčika. V niektorých triedach už od rána pribudli noví „žiaci“, ktorí nesedeli v laviciach, ale boli usadení v klietkach, škatuliach, aby nevyrušovali počas vyučovania. Aj medzi našimi žiakmi je veľa chovateľov  zvierat, ktorí sa o svojich zvieracích kamarátov nielen starajú, ale snažia sa ich aj niečo naučiť. Tí, ktorí si nemohli doniesť živé zvieratko priniesli si svoje najobľúbenejšie plyšové zvieratko

      alebo fotografiu. V tento deň sa všetci tešili, lebo mohli mať v škole svoje najobľúbenejšie zvieratko.

       Niektorí žiaci veria, že už aj oni si na budúci rok prinesú živé zvieratko.

                    Ťažko si vieme predstaviť život bez nich. Hoci nevedia svoje pocity a potreby formulovať do slov, majú právo na citlivé zaobchádzanie. A toto právo a lásku k zvieratám sa snažíme prehĺbiť aj v mysliach našich žiakov.                                                                                                                 AH
       

    • Úspechy našich žiakov
     • Úspechy našich žiakov

     • Do fotogalérie bol pridaný nový album Úspechy našich žiakov.

      V Bystřici pod Hostýnem sa v polovici septembra v dňoch 18.-19. 9. 2021 konali majstrovstvá Českej republiky žiactva v letnom biatlone. Celkovo sa na štart postavilo viac ako 400 žiakov a žiačok. Počas víkendu boli na programe 3 disciplíny - v sobotu pretekári absolvovali 2 z nich a to rýchlostné preteky a štafetu a v nedeľu zápolenie  pokračovalo pretekmi s hromadným štartom. V kategórii W13 štartovalo celkovo 52 žiačok, pričom Slovensko zastupovala len jediná reprezentantka - Nella Štulajterová.

      V rýchlostných pretekoch (1,5 km) Nella patrila k tým najrýchlejších, žiaľ 2 netrafené terče a teda 2 trestné kolá naviac ju odsunuli na nepopulárne 4. miesto so stratou 4 sekúnd na bronzový stupienok. Následná štafeta bola skôr o zbieraní skúseností, no aj napriek tomu svoj úsek absolvovala ako najrýchlejšia z celého 2. bežeckého úseku trate.

      Nedeľa bola náročnejšia aj tým, že mierne mrholilo a teplota vzduchu bola len 12 °C. Nellka si vybojovala 6. pozíciu na štarte pri celkovom počte 52 štartujúcich pretekárok. Trať merala 2 km a opäť ju na nej čakali 2 streľby. Tentokrát ich zvládla bez chyby a v kombinácii s rýchlym behom si vybojovala vynikajúce 2. miesto. Z letných biatlonových pretekov si tak odnášala nielen nové a cenné skúsenosti, ale aj zaslúženú striebornú medailu, ku ktorej jej všetci srdečne gratulujeme.

    • Zber papiera - jeseň 2021
     • Zber papiera - jeseň 2021

     • Do fotogalérie bol pridaný nový album Zber papiera - jeseň 2021.

      ZBER PAPIERA – OZNAM

      V dňoch od 11.X. do 22.X. 2021 bude prebiehať školská akcia Zber papiera.

      Z dôvodu proti pandemických opatrení bude jej priebeh nasledovný:
      - zviazaný papier (nie kartón) odovzdá rodič, žiak v Zberných surovinách, Stavebná č.2 (Majer oproti Betonárke )
      - Zberné suroviny vypíšu pre rodiča doklad s menom a množstvom odovzdaného papiera
      - rodič (žiak) odovzdá doklad triednej učiteľke, učiteľovi
      - triedna učiteľka, učiteľ odovzdá doklady za triedu (do 27.X.) p. Karolyiovej – zodpovednej za akciu
      Akcia bude tak ako po iné roky vyhodnotená a najlepšie triedy aj jednotlivci budú odmenení. Financie sa odovzdávajú do OZ Uhlisko a použijú sa na školské aktivity našich žiakov.

      V prípade nejasností kontaktujte p. Karolyiovú (cez správu na Edupage alebo alzbeta.karolyiova@gmail.com )

      Ďakujeme všetkým za aktívnu účasť 

    • Sládkovičova Radvaň
     • Sládkovičova Radvaň

     • Úspechy našich žiakov - Sládkovičova Radvaň 2020/2021

       

      Rok 2021 bol pre našich recitátorov zo ZŠ Golianova v poézii a próze mimoriadne úspešný.

      Po víťazstvách v Kováčovej Bystrici nás čakala ešte jedna výzva – zabojovať o čo najlepšie umiestnenie v postupových kolách (školské, okresné, obvodné, krajské, celoslovenské) na Hviezdoslavov Kubín 2021.

      V regionálnom kole, ktoré sa uskutočnilo v júni tohto roka, si naše recitátorky – Klára Pajgertová vtedy ešte z 5. B, Barbora Balážová zo 6. B, Ivana Pechová a Hana Danišová – obidve z 8. C vybojovali výborné umiestnenie a „uchmatli“ všetky 1. miesta vo svojich kategóriách (v 2. a 3. kategórii – poézia a próza). Takže sme sa stali jedinou školou za celý región BB a BR, ktorá zastupovala všetky triedy na 2. stupni ZŠ v prednese poézie a prózy. 😉

      Keďže covid zamiešal karty aj v umeleckej sfére a termíny jednotlivých prednesových kôl sa museli postupne presúvať na neskoršie termíny, dokonca sa okresné kolo uskutočnilo aj online formou, nepodarilo sa súťaž uzavrieť do konca školského roka 2020/2021. Preto sa zvyšné kolá súťaže prehupli do nového školského roka a tak po 2 mesiacoch prázdnin čakalo dievčatá posledné súťažné kolo – krajské, známejšie aj pod názvom Sládkovičova Radvaň. Celoslovenské kolo pod názvom Hviezdoslavov Kubín už pre tieto kategórie nie je súťažným, ale akousi odmenou – účasťou v programe na nesúťažnej prehliadke tých najlepších detských prednesov z celého Slovenska. Ale teraz späť ku krajskému kolu.

      62. ročník Sládkovičovej Radvane sa konal 20. septembra 2021 v priestoroch Štátnej vedeckej knižnice, kde sa zišli tí najlepší z najlepších – víťazi regionálnych kôl z celého Banskobystrického kraja. Najúspešnejší recitátori si zmerali sily v 1. – 3. kategórii, každý sa snažil podať ten najlepší výkon. A vyplatilo sa! Naše recitátorky zabojovali a získali tie najlepšie ocenenia:

      2. kategória 

      poézia: 1. miesto Barbora Balážová (7. B) a postup na celoslovenské kolo Hviezdoslavov Kubín

      próza: 2. miestoKlára Pajgertová (6. B) a návrh na postup na celoslovenské kolo Hviezdoslavov Kubín

      3. kategória

      poézia: 1. miesto Ivana Pechová a postup na celoslovenské kolo Hviezdoslavov Kubín

                                      (Ivanka už nie je našou žiačkou, ale súťaž je pokračovaním z minulého šk. roka)

      próza: 1. miestoHana Danišová (9. C) a postup na celoslovenské kolo Hviezdoslavov Kubín

      Gratulujeme a ďakujeme z celého srdca všetkým našim štyrom recitátorkám za ich mimoriadne úspechy a prajeme im krásne umelecké zážitky na celoslovenskom kole koncom októbra 2021 v Dolnom Kubíne.

                                                                                                                             PaedDr. Dagmar Hornáčková

      Pre tých, ktorí by sa chceli oboznámiť s výsledkami súťaže bližšie, pripájam ešte link na výsledkovú listinu Sládkovičovej Radvane aj s hodnotením prednesov porotcami v jednotlivých kategóriách.

      https://www.sosbb.sk/oblasti-cinnosti/umelecke-slovo/hviezdoslavov-kubin/62-sladkovicova-radvan.html?fbclid=IwAR0s2lFr9-9_vftS54cQxCeXtEYkPkzN_qQp6AcmeXvlftbmeaHxjGq4CNw

    • Úspechy našich žiakov
     • Úspechy našich žiakov

     • Do fotogalérie bol pridaný nový album Úspechy našich žiakov.

      Žiaci 8.B triedy Ronald Štofan a Linda Sýkorová získali krásne umiestnenia Na MS v triatle. Na Majstrovstvách Európy v triatle a laser run triatle obsadil R. Štofan 6.miesto, L.Sýkorová vybojovala 8.miesto a v štafete mix získali bronzovú madailu.