• Karaoke show
          • Karaoke show

          • Život v 3. B triede

            Školská trieda sa stáva pre žiaka akýmsi jeho druhým domovom. Aj naša 3. B je pre nás miestom, kde sa cítime ako doma. Učíme sa byť si navzájom učiteľmi, radcami, pomocníkmi, priateľmi. Samozrejme, že to nie je vždy ideálne. Niekedy sa pohašteríme,  občas porušíme triedne pravidlá, ale pracujeme usilovne  na tom, aby sa každý z nás cítil rešpektovaný a v triede vládol poriadok a príjemná atmosféra.

            Keďže učenie by nemalo byť pre žiaka len akýmsi stereotypným osvojovaním si vedomostí a zručností, ale tiež  hrou a zábavou, máme rôzne triedne aktivity, ktoré nám vyučovanie robia pútavejším, zaujímavejším a veselším.

            Radi sa s vami o ne podelíme.

             

            Karaoke show

            V jednej známej piesni sa spieva: „Zaspievaj si, spev prináša šťastie a radosť...“

            Preto si v našej triede spievame často, radi, a myslím, že aj dobre. Máme zavedené svoje triedne spevníky, v ktorých si postupne tvoríme svoj vlastný triedny repertoár. A tak sa často z  triedy ozývajú piesne ako „Úsmev“ od Modusu, „Máj“ od skupiny Salco, či piesne od Petra Nagy a iných spevákov. Jednou z úspešných aktivít bola aj Karaoke show, kde sa mali možnosť deti prezentovať piesňou podľa vlastného výberu. Postaviť sa pred obecenstvo a ešte ho aj zaujať nie je jednoduché. Napriek tomu, že išlo o prvotinu v našej triede, dopadlo to výborne. Niektorí žiaci boli so svojimi výkonmi skutočným prekvapením. Výber piesní bol rôznorodý od „Darinky Mandarinky“, cez „Čardáš dvoch sŕdc“ od Karola Duchoňa, až po pieseň „Everybody Wants to Rule the World“ od skupiny Tears for Fears. Nešlo však o porovnávanie výkonov, ale o možnosť učiť sa vystupovať pred inými, rešpektovať sa, mať radosť z hudby a vzájomne sa zabaviť.  A to sa nám určite podarilo. Už teraz sa tešíme na ďalšie kolo. 

             

        • Vybrankovo – vybrané slová v poézii
          • Vybrankovo – vybrané slová v poézii

          • Vybrané slová môžu byť pre žiakov strašidlom, ale aj skvelou inšpiráciou k detskej tvorivosti. My sme si vybrali tú druhú možnosť. Vybrané slová sa stali pre nás na hodinách slovenčiny bohatým zdrojom pre tvorenie, brainstorming, hru so slovom. Nakoniec z nich vznikli spolu s nevybranými slovami desiatky básní pod spoločným názvom Vybrankovo z 3. B, ktoré možno nie sú ešte básnickými perlami, ale určite perfektným odrazovým mostíkom k úspešnej detskej tvorbe. Medzi nami sa objavili už aj prvé malé talenty, ktoré sa budeme snažiť naďalej rozvíjať. Ako sa nám darilo, posúďte sami.

        • Knihomoľ
          • Knihomoľ

          • „Miestnosť bez kníh je ako telo bez duše“ Marcus Tullius Cicero

            “Kto sa chce stať vzdelaným, musí nad zlato vážiť si knihy.” Jan Amos Komenský

            Tieto krásne myšlienky sú síce veľmi staré, no i v súčasnej dobe plne platné. Preto sa KNIHA stala dôležitou súčasťou nášho vzdelávania. Počas celého školského roka prebieha v našej triede, 3.B,  aktivita pod názvom KNIHOMOĽ. Jej cieľom je spoznávať minulých i súčasných spisovateľov detskej literatúry, vytvárať si pozitívny vzťah ku knihe, zlepšovať si svoje prezentačné schopnosti,  ale i rozvíjať svoje čitateľské zručnosti, rozširovať si  slovnú zásobu, či brúsiť si pamäť i myseľ.  A tak sa u nás čítanie stalo pre mnohých žiakov každodennou súčasťou. Večer zaspávajú s knihou, čítajú si i počas prestávok. Nesúťažíme spolu v prečítaní počtu kníh, každý žiak má svoje vlastné tempo. Pre nás je dôležité čítať s radosťou a záujmom. V triede sme si za pomoci rodičov zriadili malý čitateľský kútik, budujeme si svoju vlastnú knižnicu, kde si majú možnosť deti knihu požičať. Záznamy o svojich prečítaných knihách si vedieme vo svojich Knihomoľských denníkoch a každú knihu prezentujeme svojim spolužiakom. Vyzdvihujeme, čím nás kniha zaujala, prečo by si ju mali prečítať aj naši spolužiaci. Najviac ma poteší, keď dostanem od detí  túto otázku: „Kedy môžem, pani učiteľka, prezentovať knihu?“

             

        • Projektové tvorenie 3.B
          • Projektové tvorenie 3.B

          • Vlastiveda, prírodoveda, slovenčina aj angličtina sú predmety, ktoré nám ponúkajú priestor na učenie sa skúmaním, bádaním, tvorením a tiež učením cez svoju vlastnú skúsenosť.  V tomto školskom roku sa nám podarilo vytvoriť množstvo zaujímavých projektov, ktoré boli výsledkom detskej tvorivosti v spojení s využitím informácii získaných z internetu, kníh či encyklopédií, ale aj z každodenného života . Úroveň projektov počas roka stúpala, rovnako ako ich prezentovanie pred svojimi spolužiakmi. Z čítania pripravených textov prešli postupne žiaci k voľnému rozprávaniu k téme, obohatenú video prezentáciami, ale aj konkrétnymi predmetmi, ktoré mali možnosť deti vidieť a preskúmať.  K zvlášť výnimočným patrili prezentácie o ovci domácej a kobre kráľovskej, za ktorú si ich prezentátori vyslúžili veľký záujem triedy, ukončený silným spontánnym potleskom. Verím, že záujem o tvorbu takýchto projektov bude v našej triede len narastať, rovnako ako aj počet spontánnych detských potleskov. Myslím, že tie sú tým najväčším ocenením, aké môžu deti za svoje vynaložené úsilie získať. 

        • „ZA ŽIVA V BYSTRICI“
          • „ZA ŽIVA V BYSTRICI“

          • Žiaci 4.A využili ponuku Stredoslovenského múzea zážitkového vzdelávania, ktoré je vhodným doplnením učiva vlastivedy o meste Banská Bystrica. Vzdelávací program v exteriéri pod názvom „Za živa v Bystrici“ obohatil ich poznatky a vedomosti.

            Pani lektorka, ktorá žiakov privítala pri Matejovom dome predstavila edukačnú aktivitu, v ktorej  sa žiaci otestovali  pri prehliadke historického centra mesta spojenej s objavovaním tajomstiev vybraných budov. Na záver zistili, ako dobre poznajú svoje mesto.

            Poznávacou  vychádzkou sme bližšie spoznali Matejov dom, starú radnicu, v ktorej bola kedysi väznica, Barbakan s vodnou priekopou a padacím mostom, Morový stĺp s 245 cm  vysokou sochou Panny Márie, kde sa modlili  za  vyliečenie ľudí, ktorých postihol mor. Dozvedeli sme sa, že v priestoroch novej radnice bola kedysi jazdiareň  a v erbe mesta BB sú okrem medených pruhov aj pruhy, ktoré symbolizujú riečky Bystrica, Hron, Udurna a Senica. Zaujímavosťou bolo spojenie bohatého Jakuba Fugera a Thurzu, ktorí založili spoločnosť Medený Hámor, ako aj informácie o šľachticovi Bethlenovi, ktorý bol zvolený za kráľa, ale nepanoval. Beniczkého dom  nás prekvapil bohatou výzdobou a kresbami morských panien, kde sa konal 1. mestský bál. Naše potulky viedli do Lazovnej ulice, kde je historická budova mestských kúpeľov a tehelný dom, v ktorom bola zriadená 1. materská škola. Zaujala nás bašta a dom, kde žil mestský kat, podľa ktorého je pomenovaná Katovná ulica.                                                                                                                 

            Po splnení všetkých úloh žiaci vyriešili tajničku, v ktorej bolo ukryté meno najobľúbenejšieho, tridsaťkrát zvoleného bystrického starostu.

            Uhádnete? Vyrieš prešmyčku.  SUJÚLI  ZNAKCES          Riešenie: JÚLIUS CESZNAK

             V. Adamírová

             

            .

        • Karate
          • Karate

          • 1. Turnaj v SRBSKU 

            V nedeľu 19.5. sa v Srbskom Beocine konal medzinárodný turnaj, ktorého sa zúčastnil aj slovenský výber talentovanej mládeže do 14 rokov, ktorého súčasťou bol aj Martin Figa.

            Martin si na turnaji vybojoval zlato v kategórii kumite 12ročných chlapcov do 40 kg a spolu s tímom klubových parťákov domov doniesli aj bronz.

            2. MSR deti a žiakov v Banskej Bystrici 

            V sobotu 25.5.2024 sa u nás, priamo v Banskej Bystrici, pod záštitou mesta a nášho klubu ŠK CMK BB konajú Majstrovstvá Slovenskej Republiky deti a žiakov v karate.

            A s hrdosťou Vám môžem oznámiť, že na tento významný turnaj si vybojovali miestenku aj naši žiaci: Lujza Sobkovčíková, Olivia Švecová, Federico Alberty.

        • Úspechy našich žiakov vo vedomostných súťažiach z matematiky
          • Úspechy našich žiakov vo vedomostných súťažiach z matematiky

          • Albert Einstein raz povedal: „Nikdy sa vám to nepodarí, ak sa prestanete snažiť.“ 

            Naši šikovní matematici sa nikdy neprestávajú snažiť a v tomto školskom roku sa im podarili krásne úspechy. Tak si ich poďme matematicky zhrnúť.  

             

            Matematická olympiáda

             

            Andrej Molnár         6.C   -  4. miesto

            Dimitri Murín           6.A    - 11. miesto

            Samuel Chválik      7.D    -  5. miesto

            Alec Gajdoš            8.A     - 6. miesto

            Anna Chorvátová    8.C    - 19. miesto

            Ema Hollá               9.B     -  3. miesto

             

            Pytagoriáda

              

            Tomáš Hudec                   5.D    -  3. miesto

            Andrej Molnár                   6.C    - 10. miesto

            Matej Šimko                      6.A    -  24. miesto

            Andrej Kupec                    7.D     -  3. miesto

            Olívia Šimo-Svrčeková     8.D     -  23.miesto

            Alec Gajdoš                      8.A      -  27.miesto

             

            Pridávame aj ďalšie úspechy z fyzikálnej a IQ olympiády:

             

            Fyzikálna olympiáda – okresné kolo

            Matúš Chválik 9.C – 2. miesto

            Ema Hollá 9.B – 3. miesto

             

            IQ – olympiáda – krajské kolo

            Matúš Chválik 9.C – 4. miesto – regionálny finalista

             

            Veľká vďaka patrí vyučujúcim, ktorí žiakov pripravujú počas celého školského roka a za vecné dary pre žiakov ďakujeme Občianskemu združeniu Uhlisko.

            Všetkým žiakom ďakujeme za úžasnú reprezentáciu školy v náročných súťažiach. 

            Blahoželáme k dosiahnutým úspechom!  

            PK MFTI

        • Zber papiera
          • Zber papiera

          • V dňoch od 27.5. do 7.6.2024 sa bude konať školská akcia Zber papiera.

            Zber papiera bude prebiehať formou individuálneho dovozu rodičov na prevádzku:

            Zberné suroviny Partizánska cesta 91, Banská Bystrica (areál Stará cementáreň).


            Zbierajú sa noviny, časopisy (aj skartovaný papier).

            Kartón/lepenka/ musí byť oddelená od novín a časopisov.

            Zberné suroviny vypíšu pre rodiča doklad s menom, množstvom odovzdaného papiera a triedou
            - rodič (žiak) odovzdá doklad triednej učiteľke, učiteľovi (do 10.6.)
            - triedna učiteľka, učiteľ odovzdá doklady za triedu (do 11.6.) p. Karolyiovej – zodpovednej za akciu.

            Akcia bude vyhodnotená a najlepšie triedy aj jednotlivci budú odmenení.

            Financie sa odovzdávajú do OZ Uhlisko a použijú sa na školské aktivity našich žiakov.
            Ďakujeme všetkým za aktívnu účasť :-)

        • Nitra opradená legendami
          • Nitra opradená legendami

          • Literárna exkurzia NITRA OPRADENÁ LEGENDAMI – návšteva areálu Nitrianskeho hradu

            Triedy: V.A, V.C

            Zodpovedné vyučujúce:  PaedDr. O. Markovičová a Mgr. M. Oráčová

            Termín: 14. 5. 2024

        • Do školy po vlastných
          • Do školy po vlastných

          • Aktivita „Do školy po vlastných“ má za cieľ podporiť udržateľné formy dopravy v okolí škôl. V Banskej Bystrici sme v rámci pilotného projektu oslovili ZŠ Golianova v mestskej časti Uhlisko, ktoré sa vyznačuje vysokou intenzitou dopravy, a to najmä v čase rannej špičky.

             

            V marci 2024 prebehlo úvodné stretnutie s riaditeľom školy PaedDr. Petrom Zlevským, na ktorom sme vysvetlili metodiku a navrhli plán riešenia celej aktivity. Následne sme si s pani zástupkyňou Mgr. Zuzanou Valentovou naplánovali viacero stretnutí so žiakmi prvého aj druhého stupňa. Ich cieľom bolo zmapovať okolie školy a identifikovať rizikové body, ktoré deťom aj rodičom bránia chodiť do školy pešo či na bicykli. Žiaci na vopred vytipovaných trasách vytýčili problémové body s ich odôvodnením. Najzávažnejšie boli chodníky v nevyhovujúcom stave, málo viditeľné značenie priechodov pre chodcov a chýbajúce zníženie obrubníkov pri vstupe na priechody, nevyhovujúci stav cestných komunikácií v okolí školy, chýbajúce cyklotrasy a pod (Obr. 1).

             

            So žiakmi ZŠ Golianova sme o zistených negatívach spoločne diskutovali a snažili sa navrhnúť realizáciu vhodných opatrení, ktoré by prispeli k bezpečnejšiemu dochádzaniu žiakov do školy a k upokojeniu dopravy v mestskej časti Uhlisko. Lokalita má v tomto smere veľký potenciál. V blízkosti sa nachádza autobusová stanica, veľké odstavné parkovisko na Mičinskej a ďalšie menšie parkovisko situované v opačnom smere. Na vytvorenie bezpečnej zóny v okolí školy bude potrebné obnoviť chodníky a cesty, opraviť prechody pre chodcov, doplniť prvky na upokojenie dopravy (napr. retardéry, zníženie max. povolenej rýchlosti) a vytvoriť záchytné parkoviská. To všetko by malo povzbudiť rodičov, ktorí sa obávajú o bezpečnosťsvojich detí, aby im umožnili dochádzať do školy pešo.   

                                                                 

             

            Obr. 1: Spoločné mapovanie okolia školy a následná diskusia.

             

             

            Zároveň s terénnymi aktivitami so žiakmi sme s kolegami z projektu LIFE IP – Zlepšenie kvality ovzdušia (populair) monitorovali ranné dochádzanie do školy. V čase medzi 7:15 a 7:55 sme pred bránami školy napočítali cca 200 áut, ktoré zastavujú tesne pred priechodom pre chodcov (Obr. 2). Na krátkom úseku sa tak pravidelne tvoria dlhé kolóny. Situácia je samozrejme realitou v takmer každom meste či obci pred školskými zariadeniami. Okrem toho, že tento stav je nebezpečný z hľadiska možného vzniku dopravnej nehody a stretu chodca s autom, dochádza tu tiež k nárastu koncentrácií znečisťujúcich látok, najmä oxidov dusíka a prachových častíc (PM10 a PM2,5). Na zhoršenú kvalitu ovzdušia sú citlivé najmä deti – sú aktívne, spotrebujú teda viac vzduchu, kvôli nízkemu vzrastu majú nižšie položenú dýchaciu zónu (vyššie koncentrácie znečisťujúcich látok) a navyše častejšie dýchajú ústami, čím môže do organizmu preniknúť viac škodlivín. Znečisťujúce látky môžu predstavovať riziko v súvislosti s neurologickým i fyzickým vývojom dieťaťa.

            Obr. 2: Dopravná situácia pred ZŠ Golianova v čase rannej špičky.

            Okrem terénneho prieskumu, žiaci celej školy mohli vyplniť online dotazník prostredníctvom edupage, ktorý vyplnilo približne 170 žiakov. Pýtali sme sa na ich spôsob prepravy do školy, bezpečnosť priestoru okolia školy a podmienky umožňujúce dochádzanie do školy pešo alebo na bicykli. Z odpovedí vyplynuli nasledovné závery:

            • najčastejšie sa do školy presúvajú autom;
            • majú záujem dochádzať do školy pešo;
            • medzi hlavné dôvody, prečo nechodia do školy pešo, patrí napr. zlá dostupnosť verejnej dopravy alebo nebezpečné miesta v okolí školy – ranné zápchy pri škole, neprehľadná organizácia dopravy, nevyhovujúci stav chodníkov a pod.

            Záverečné stretnutie bolo venované vytvoreniu spoločnej školskej mapy (Obr. 3), ktorá zahŕňa všetky zistenia z terénneho mapovania okolia školy. Na tomto vyhodnocovaní sa zúčastnili dvaja žiaci z každého ročníka, ktorí za svoju triedu sumarizovali identifikované rizikové body v nasledovných kategóriách: chodníky, priechody pre chodcov, cesty, križovatky, parkovanie áut, verejný priestor, cyklochodníky, iné.

                    Obr. 3: Aktívne zapájanie žiakov a príprava výslednej školskej mapy s identifikovanými rizikovými bodmi.

             

            Výsledky aktivity „Do školy po vlastných“ – mapa, výstupy z dotazníka, návrhy riešení, pohľad detí na riešenie problémov a pod. – budú prezentovať vybraní žiaci pred zástupcami školy, samosprávy, rodičmi, dopravnej a mestskej polície. Získané poznatky môžu slúžiť ako podklad pre spracovanie dopravnej alebo architektonickej štúdie pre samosprávu. Upozornenia na nebezpečné miesta môžu byť užitočnými prostriedkami na podporu bezpečného cestovania.

            Výhody realizácie aktivity pre školy spočívajú v podpore nezávislosti detí pri ich ceste do školy i v ich ďalšom správaní, pričom majú možnosť preukázať a rozvíjať svoje schopnosti v oblasti bezpečného pohybu v doprave. Týmto spôsobom posilňujú svoje sebavedomie a zodpovednosť. Deti sa súčasne vzdelávajú v problematike bezpečnosti na cestách, učia sa aktívne zapájať a samostatne pracovať na určených úlohách a prinášať návrhy riešení problémov, ktoré sa ich dotýkajú a nezostávať voči nim ľahostajní.  

            Školy, rodičia, miestne organizácie, obyvatelia a samospráva môžu spoločne pracovať na zlepšení bezpečnosti v okolí škôl a podporovať iniciatívy na jej vytvorenie. Popri vytváraní komunitnej podpory sa zvyšuje i informovanosť a osveta v oblasti zlepšenia kvality ovzdušia.

            Aktivitu „Do školy po vlastných“ plánujeme v rámci projektu populair realizovať aj na ďalších školách v rámci jednotlivých krajov SR. O ďalších krokoch vás budeme určite informovať.

                

        • IQ olympiáda
          • IQ olympiáda

          • "Každý je génius. Ale ak budete posudzovať rybu podľa jej schopnosti vyliezť na strom, bude celý svoj život žiť s vedomím, že je neschopná.“

            Albert Einstein

             

            V termíne od 15. 4. 2024 do 21. 4. 2024 prebiahali na druhom stupni základných škôl (5. - 9.ročník) a prvom stupni osemročných gymnázií (príma - kvarta) školské kolá IQ olympiády -  súťaži, ktorá nie je o naučených vedomostiach, ale o zdravom rozume, kreatívnom myslení a schopnosti samostatného uvažovania. Celkovo sa do neho zapojilo 11 314 riešiteľov, z toho v našom kraji 801 riešiteľov

            Najlepší riešiteľ našej školy je Matúš Chválik, ktorý v celkovom poradí skončil na 22. mieste a v kraji sa umiestnil na 4. mieste s postupom do regionálneho kola.

            K dosiahnutému výsledku blahoželáme a držíme palce v ďalšom kole.

            PK MFTI