• Športujeme celá rodina

• Pri otváraní arény Barani bolo našou snahou naučiť deti športovať. Či sa nám toto prianie splní, uvidíme neskôr. Dnes podnikáme malé kroky, aby sme naplnili tento sen.

Športuje celá rodina

„Mami, oci, prosím Ťa nájdi si čas a poď si so mnou zašportovať“.

Táto prosba znela z úst našich žiakov prvého stupňa jedno slnečné popoludnie. Slnkom zaliaty športový areál pred našou školou sa zrazu zmenil na oázu športu a zábavy. Celé podujatie sa nieslo v duchu prívlastku, ktorý sme dostali do vienka pod názvom „ŠKOLA PODPORUJÚCA ZDRAVIE“. V popoludňajších hodinách začali postupne prichádzať rodičia so svojimi ratolesťami. Pri vchode sa zaregistrovali a ihneď sa rozbehli plniť športové úlohy na jednotlivých stanovištiach. Disciplíny boli rozmanité: beh po tartanovej dráhe, hod loptou na basketbalový kôš, streľba na futbalovú bránku, posilňovanie na fitnes zariadeniach atď. Za splnenie každej úlohy získali súťažiaci jedno písmenko do tajničky, ktorá sa postupne odkrývala. Správnym riešením, ktoré vyplynulo z tajničky bolo slovo ZDRAVIE. A práve tento cieľ bol naplnený našim spoločným športovým popoludním.

Na záver na všetkých čakal teplý čajík a pre maškrtné jazýčky sladká odmena. A kto vyhral? Predsa všetci, pretože spoločne strávené chvíle rodičov s deťmi pri športovaní sú tou najväčšou výhrou.

Plávame všetci

„Či sa nám chce, a či nie, denne máme plávanie,“ takto si na konci druhého týždňa hovoria tretiacke pani učiteľky zo ZŠ Golianova v Banskej Bystrici. Deti sú však z vynovenej plavárne a plaveckého výcviku nadšené. Deväť dní je za nami a plávajú všetci, ktorí absolvovali celý plavecký kurz. Vody sa nikto nebojí, hoci hladina je o niečo vyššia  ako na plavárni pred rekonštrukciou, telo dostáva zabrať a my sa tešíme. Deti preto, že urobili niečo pre svoje zdravie a dokonca to bolo aj zábavné, pani učiteľky z toho, že sa nestalo žiadne nešťastie a vynaložená námaha nebola pre nikoho zbytočná.

Ďakujeme za možnosť realizácie plaveckého kurzu mestu Banská Bystrica, škole a pani učiteľke – trénerke Betke Pažákovej  za to, že je nevyčerpateľným zdrojom v dlhoročnom odstraňovaní plaveckej negramotnosti.

Šarkaniáda

Začiatkom októbra sa vybrali všetci žiaci 1. stupňa na Urpín púšťať šarkany, ktoré si priniesli do školy. Deti sa rozpŕchli po kopci, vybalili šarkanov z obalov a mohli sa začať preteky s vetrom, ktorý bol dosť skúpy a mohol pofukovať aj silnejšie. Ale žiačikom to vôbec neprekážalo a neúnavne sa preháňali hore a dole kopcom a každý sa snažil, aby práve jeho šarkan vyletel čo najvyššie. Obloha sa zaplnila strašidelnými príšerkami, drakmi, vtákmi, rôznymi druhmi hmyzu, z ktorých najvyššie vyletela obrovská lienka, ale v povetrí sa vznášali aj netopier, žralok či farebný papagáj. Aj keď niektoré šarkany boli trochu lenivé a spočiatku sa im lietať nechcelo, deti sa nevzdávali  a po niekoľkých nezdarených pokusoch prinútili aj ich vzlietnuť k oblohe. Žiaci aj keď trochu zadýchaní a spotení, ale s radosťou v očkách sa vracali do školy plní nových zážitkov a už teraz sa tešia na ďalšiu jeseň, kedy opäť vytiahnu svoje šarkany a popreháňajú ich po Urpíne.

Metodické združenie 1-4 roč.